Connect with us

ELEKTRİK

AKSA ELEKTRİK’E İNGİLTERE MERKEZLİ EMEA FINANCE’TEN YILIN EN İYİ KREDİ ANLAŞMASI ÖDÜLÜ

Aksa Elektrik, İngiltere’nin finansal iletişim alanında öncü medya kuruluşları arasında yer alan EMEA Finance’in Londra’da düzenlediği Achievement Awards 2023 kapsamında; “Orta ve Doğu Avrupa’da Yılın En İyi Yerel Para Birimi Cinsinden Kredi Anlaşması” ödülünün sahibi oldu.

Elektrifikasyonun hızlanmasına güç veren yatırımlarıyla Türkiye’nin enerji arz güvenliği ve 2053 net-sıfır hedeflerine katkı sağlayan Aksa Elektrik, finans sektörünün uluslararası ölçekte en saygın ödülleri arasında yer alan ve Londra merkezli EMEA Finance tarafından düzenlenen Achievement Awards 2023 kapsamında; “Orta ve Doğu Avrupa’da Yılın En İyi Yerel Para Birimi Cinsinden Kredi Anlaşması” ödülünü aldı.

Londra’da düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden finans kuruluşları, çok uluslu şirketler ve sektör devlerinin katıldığı Achievement Awards 2023 töreninde, Aksa Elektrik bünyesinde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinin şebeke güçlendirme ve genişletme yatırımları için toplam dört bankanın katılımıyla gerçekleşen 4,1 milyar TL büyüklüğündeki sendikasyon kredisi ödüle layık görüldü.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN FİNANSMANA ERİŞİM VE GÜÇLÜ BİLANÇO KRİTİK 

Elektrik dağıtım sektöründe yatırım ihtiyacı ve finansmana erişimin altını çizen Aksa Elektrik Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CFO) Engin İnal, “Ülkemizin şebeke altyapısının yatırım potansiyeli yüksek, elektrik dağıtımı ise doğası gereği sermaye yoğun bir sektör. Bu sebeple, sektör oyuncularının sürdürülebilir büyümeleri için finansmana erişimleri çok daha kritik. Bugün içinde bulunduğumuz makro konjonktür, şirketlerin finansmana erişim için güçlü ve öngörülebilir bilançoya sahip olmalarını çok daha önemli hale getiriyor. Dört bankamızın katılımıyla imzaladığımız 4,1 milyar TL’lik sendikasyon kredisi şirketimize duyulan güvenin bir göstergesi” ifadelerinde bulundu.

AKSA ELEKTRİK DAĞITIM OPERASYONLARI İÇİN 1 MİLYAR ABD DOLARI YATIRIM YAPTI

Aksa Elektrik çatısı altında Çoruh ve Fırat bölgesinde 9 şehirde yaklaşık 4 milyon nüfusa elektrik dağıtım ve perakende satış hizmeti sunduklarını belirten Engin İnal, “Hizmet bölgelerimizde kalkınma, refah ve müşteri memnuniyetini daha ileriye taşımak üzere bugüne kadar 1 milyar ABD doları yatırım gerçekleştirdik. Elektrik dağıtım altyapımızı güçlendirmek ve genişletmek için kapsamlı yatırımlar gerçekleştirirken, bilançomuzu da etkin bir şekilde yönetmeyi başardık” dedi.

AKSA ELEKTRİK’İN FİNANSMAN BAŞARISI TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Ödül ile ilgili görüşlerini paylaşan Engin İnal, “Küresel rakamlar bize elektrik tüketimi ile kalkınma arasında pozitif korelasyon olduğunu gösteriyor. Buradan yola çıkarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmet verdiğimiz bölgelerin kalkınmasına ve bölge halkının refahına güç veren altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu uzun soluklu süreçte, şirketimizin bilançosuna ve geleceğine güvenerek 4,1 milyar TL büyüklükteki sendikasyon kredisi anlaşmasına katılan dört bankamıza, finans sektöründe uluslararası ölçekte saygınlığa sahip bu ödüle bizi layık gören jüriye, birbirinden değerli yönetim kadromuza, ana hissedarımız Kazancı Holding’e ve kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ELEKTRİK

Dicle Elektrik’ten Şanlıurfa’da 28 Milyon TL Tutarında Yatırım: 24 Mahalleye 28 Ek Trafo

Dicle Elektrik, dağıtım hizmetini sürdürülebilir kılmak adına yatırımlarını sürdürüyor. Şanlıurfa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve yeni yerleşim birimlerinden gelen talepleri değerlendiren dağıtım şirketi, Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerine bağlı 24 mahalleye 2024 yılı yatırım programı dışında 28 ek trafo kurmak için çalışma başlattı. Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, yaklaşık 28 milyon TL tutarındaki yatırım çalışmasını, Temmuz ayı içerisinde tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 ilde, sürdürülebilirlik odaklı proaktif yaklaşımla elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik, kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtımı vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’daki enerji şebekesini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği 2 milyar TL’lik yatırımın ardından, bu yıl da 3.5 milyar TL tutarında yatırım yapacağını duyurdu, sıcak hava koşulları nedeniyle merkezdeki 24 mahallede 28 milyon TL tutarında ek trafo yatırımı yapma kararı aldı. Kısa süre önce başlatılan ve Temmuz ayı ortalarında tamamlanması planlanan bu yatırımlardan, Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerindeki mahalleler yararlanacak.

24 mahalleye 28 trafo kurma çalışması sürüyor

Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle vatandaşlar serinlemek için yoğun bir şekilde klima kullanmaya başladı. Bu durum planlanan enerji arzının üzerinde bir talep oluşturdu. Ayrıca, göç alan bir kent olan Şanlıurfa’da yeni yerleşim yerlerinden gelen enerji talepleri de artınca, şirket kapasite artışı yaparak 28 ek trafo tesisi kurma kararı aldı. Alınan karar gereği, merkez Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerine bağlı 24 mahallede ek trafoların kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Ek trafolar şebeke üzerindeki yükü kısmen azaltacak

Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, devam eden trafo montaj çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi alan Obut, il genelinde sıcakların da etkisi ile geçen yıla oranla tüketim artışı yaşandığına dikkat çekti. Obut, yaşanan bu ani ve yüksek tüketim artışının mevcut dağıtım şebekelerine kalıcı zarar verdiğini belirterek, “Bunun önüne geçmek ve şebekelerin dengesini koruyabilmek için saha ekipleriniz ile büyük bir çaba içerisindeyiz. Kısa sürede ek trafoları tamamlayarak şebeke üzerinde oluşan ağır yükü azaltmak istiyoruz.” dedi.

Yatırım Temmuz ayı ortalarında tamamlanmış olacak

Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, Temmuz ayı ortalarında tamamlanması öngörülen ek trafo yatırımlarıyla ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

 

“Hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi, bunun yanında yeni oluşan yerleşim yerlerinden gelen yeni bağlantı talepleri, tüketimde planlananın üzerinde bir talep oluşmasına yol açtı. Bu sebeple bazı trafoların yüklerinde ciddi artışlar yaşanıyor. Bu durum ister istemez enerji arzının sürekliliğine de etki edebiliyor. Tüm bu gelişmeleri değerlendirerek merkez Eyyübiye ilçesine bağlı; Akşemsettin, Muradiye, Mance, Onikiler, Asya, Eyyüpkent, Şıh Maksut, Eyyüp Nebi, Dedeosman, Buhara, Hayati Harrani, Akabe, Batıkent, Haliliye ilçesine bağlı; İpekyol, Karşıyaka, Sancaktar, Konuklu, Ulubağ, Cengiz Topel, Yavuz Selim ve Karaköprü ilçesine bağlı; Esentepe, Karşıyaka, Çamlıyayla mahallelerine 28 adet yeni trafo kuruyoruz. Bu trafoların kurulumu için yaklaşık 28 milyon 792 bin TL tutarında bir yatırım başlattık. Kısa süre önce başlattığımız yatırımı yaklaşık bir ay içerisinde tamamlayarak sağlayacağımız güç artışı ile Şanlıurfa ilimizde ortaya çıkan enerji taleplerini önemli ölçüde karşılayacağımızı umuyorum. Diğer mahallelerde de mevcut trafolarda yük aktarımı, kesit artışı ve ilave çıkış çalışmaları gerçekleştirerek rahatlama sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

Continue Reading

ELEKTRİK

ASTOR ENERJİ A.Ş. İSO 500 LİSTESİ’NDE 41 BASAMAK YÜKSELDİ

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen ve Türk sanayi sektörüne ilişkin en köklü ve kapsamlı araştırma unvanını taşıyan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2023 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’nin lider transformatör ve anahtarlama ürünleri üreticisi Astor Enerji A.Ş., listede 41 basamak yükselerek Türkiye’nin en büyük 87’inci sanayi kuruluşu olma başarısını gösterdi.

ÜRETİMDEN SATIŞLARDA EN BÜYÜK 87. BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU

Sanayi kuruluşlarından temin edilen veriler ışığında hazırlanan ve sanayi şirketlerini üretimden satışlar, üretilen katma değer, ihracat, istihdam ve Ar-Ge harcamaları gibi ekonomik göstergeler kapsamında değerlendiren araştırmanın sonucunda Astor Enerji A.Ş., 13,69 Milyar TL net üretimden satış geliri ile listede 87’inci sırada yer alırken, 7,21 Milyar TL brüt katma değer ile 43’üncü, 6,0 Milyar TL FAVÖK ile 34’üncü, 167,4 Milyon $ ihracat geliri ile 126’ıncı ve 1.730 adet ortalama çalışan sayısı ile de Türkiye’nin en büyük 131’inci sanayi kuruluşu olma başarısını göstermiştir.

Trafo ve anahtarlama ürünleri üretiminde Türkiye’nin lider üretici markası olma başarısını 2023 yılında da devam ettiren Astor Enerji, ihracat odaklı büyüme ve yüksek istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı devam ettirirken Ar-Ge harcamaları ile de %100 yerli üretimi ve yüksek katma değer sağlamayı hedeflemektedir.

 

Continue Reading

ELEKTRİK

Enerjide acele kamulaştırma kararları

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek 154kV Bozüyük TM-Kartal RES TM EİH Brş R3 Bilecik 6 RES TM Enerji İletim Hattı (Girdi-Çıktı) (Hat-1, Hat-2) Projesi kapsamında Eskişehir’de proje sahasına isabet eden taşınmazların mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurularak Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Ayrıca, Erzincan’da yapılacak Söğütlü Grubu Enerji Nakil Hattının güzergahına isabet eden taşınmazlarda elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurularak TEİAŞ tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Marmaris ilçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için güzergaha isabet eden taşınmazlar mülkiyet şeklinde ya da daimi/geçici irtifak hakkı kurulmak suretiyle Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

Ayrıca, Tekirdağ’da S:464 numaralı IV. Grup maden (linyit) işletme ruhsatlı sahada, ruhsata konu maden üretimine devam edilebilmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar