Connect with us

PETROL

BOTAŞ’tan 2021 yılına ait yönetim giderleri ile ilgili yapılan haberlere karşı basın açıklaması

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi, (BOTAŞ) 2021 yılına ait yönetim giderleri ile ilgili yapılan haberlere karşı bir basın açıklaması yayınladı. Söz konusu haberler BOTAŞ tarafından ‘gerçek dışı’ olarak değerlendirildi.

BOTAŞ tarafından söz konusu basın açıklamasında, Yönetim Kurulu üyelerine ve denetçilere 2020 yılı için 6 Milyon 948 Bin TL değil 56 Bin 948 TL ve 2021 yılı için ise 148 Milyon 644 Bin TL değil 148 Bin 644 TL toplam ödeme yapılmış olduğu ifade edilerek şu cümlelere yer verildi:

“05.01.2023 tarihi itibari ile bazı basın yayın organlarında yer alan BOTAŞ’ın 2021 yılına ait yönetim giderleri ile ilgili yapılan gerçek dışı haberlere istinaden kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gereği hâsıl olmuştur.

Kuruluşumuzca Yönetim Kurulu üyeleri ve denetçilere 2020 yılı için 56 Milyon 948 Bin TL değil 56 Bin 948 TL ve 2021 yılı için ise 148 Milyon 644 Bin TL değil 148 Bin 644 TL toplam ödeme yapılmış olup bu bilgilerin Sayıştay tarafından hazırlanan Denetim Raporu’nda sehven “Bin TL” ifadesine yer verildiği görülmüştür. Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan Personel Sayı ve Harcamaları’ndaki rakamların sehven yazıldığı Sayıştay Denetim ekibi tarafından da teyit edilmektedir.

Yönetim Kurulu üyelerimize 11 Nisan 2020 Tarih ve 31096 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2393 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 4. maddesinin 2. fıkrası kapsamında ücret ödemesi yapılmakta olup bu kararda belirlenen ücretin dışında bir ödeme söz konusu değildir.

“Enerjide Merkez Ülke Türkiye” olma hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı büyük bir özveriyle sürdürüyoruz. Ülkemizin ve Avrupa’nın arz güvenliğinde birçok alanda dengeleri değiştirecek dünyada ses getirecek çalışmaları yaparken; çoğu ülke enerji yönetimlerinin BOTAŞ ile iş birliği için ısrar ettiği bir dönemde, ifade sahiplerinin, doğru bilgi ile kamuoyunu bilgilendirmeleri en temel beklentimizdir. Ülkemizin güzide kuruluşu BOTAŞ’ın faaliyetleri ile ilgili araştırma yapılmadan, Kuruluşumuzdan gerekli teyit alınmadan, Sayıştay Raporu’nda sehven yer alan bir ifadeyi ülke gündemine taşıyarak Kuruluşumuzun itibarını zedeleyenlere karşı, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla bu açıklamanın yapılması zaruri olmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar