Connect with us

ELEKTRİK

Enerjisa Üretim, çocuklar ülkesi KidZania’da

Türkiye’nin lider özel sektör enerji üretim şirketi Enerjisa Üretim, çocuklar ülkesi KidZania’da. Çocukların keşfetme tutkusunu enerjiyle birleştiren ‘Enerji Üretim Merkezi’, çocukları güneşin, rüzgarın ve suyun enerji potansiyelini deneyimlemeye davet ediyor.

Enerjisa Üretim, KidZania İstanbul ile çocukların bilişsel, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek benzersiz bir deneyim sunmak için üç yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladı. “Enerji Üretim Merkezi” aktivitesinde, çocuklar, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi alacak ve enerji türlerini deneyimleyecek. Bu özel aktivitede çocuklar, enerji mühendisi ve elektrik mühendisi rolü ile güneş enerjisi (GES), rüzgar enerjisi (RES) ve hidroelektrik enerji (HES) gibi enerji türlerini eğlenerek öğrenecek.

Enerjisa Üretim ve KidZania iş birliği ile oluşturulan Enerji Üretim Merkezi, çocukların eğitimini ve gelişimini destekleme amacını taşıyor. Elektrik mühendisleri, rüzgâr türbini montajını gerçekleştirirken, enerji mühendisleri ise şehrin çeşitli noktalarında konumlandırılan güneş enerjisi panellerinin kontrolünü gerçekleştirecek. Enerji Üretim Merkezi’nde çocukların, yenilenebilir enerjiyle ilgili bilgi dağarcıkları genişlerken; takım çalışması, iletişim, yaratıcı düşünce ve sorumluluk anlayışları pekişecek. KidZania’da yaşayacakları bu benzersiz deneyim çocukların problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurma ve analitik düşünme yetkinliklerini geliştirecek.

Merkezin, çocukların enerji alanındaki farkındalıklarını artırarak gelecekteki liderler ve çevreci bireyler yetiştirmeye katkı sağlaması hedefleniyor.

İstanbul Akasya AVM içinde yer alan KidZania İstanbul’daki merkezin açılışı, Enerjisa Üretim yöneticileri, çalışanları ve çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, açılışta yaptığı konuşmada “Enerjisa Üretim olarak Türkiye’nin dört bir yanında, bulunduğumuz her lokasyonda çevreye ve topluma katkı sağlamaya çalışan bir organizasyonuz. Yaklaşık 5.000 MW gücümüz ile Türkiye’nin en büyük özel elektrik üretim şirketiyiz. Enerji ve sürdürülebilirlik kavramları, ülkemizi geleceğe taşıyacak olan çocuklarımıza küçük yaşlarda öğretmek, aşılamak istediğimiz önemli konular arasında yer alıyor. Enerjisa Üretim olarak birçok farklı alanda çocuklarımız için üretiyoruz. Adana Kozan ve Manisa Akhisar’da bilim ve enerji parklarımız ve Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz basketbol kampları ve turnuvalarımız var. 2019 yılından bu yana ‘Enerjimiz Basketbol’ mottosuyla birçok farklı şehirde 2.100’den fazla çocuğa ulaşma şansına sahip olduk. Toplamda 14 kez; Çanakkale, Balıkesir, Aydın, Muğla, Adana ve Kahramanmaraş şehirlerinde basketbol kamplarımızı hayata geçirdik. 5 yıl içerisinde bu rakamı 5.000 çocuğa çıkararak daha fazla gencimize ulaşmayı ve çocuklara sporun, basketbolun sevgisini aşılamayı hedefliyoruz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde laboratuvar yatırımlarımız bulunuyor. Yakın zamanda Hayal Gücü Merkezi ile birlikte Balıkesir’de enerji ve sürdürülebilirlik kavramlarını çocuklara öğretebilmek adına ‘Geleceği Hayal Ediyorum’ projesini hayata geçirdik. Yenilenebilir enerjiye odaklanan bir şirket olarak fidan dikimini çok önemsiyoruz. 2021’den bugüne tam 1 milyon fidan diktik. Her yıl yaşımızın 10 bin katı kadar fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bu yıl da 28.yaşımızda Türkiye genelinde 280.000 fidan dikmeyi hedefliyoruz. KidZania iş birliğimiz ile de çocuklara doğanın gücünü ve enerjinin potansiyelini öğretmeye hevesliyiz. KidZania ile 3 yıllık bir anlaşma gerçekleştirdik. Yılda 35.000 çocuğun bu alanı ziyaret etmesi ve yenilenebilir enerji hakkında bilgi edinmesini hedefliyoruz. Bu iş birliği ile çocukların enerji dünyasını deneyimlerine katkı sağlayarak ‘Bizimle Değişir’ söylemimizin de yansıttığımız gibi hikayelerin bizimle değişeceğine inanıyoruz.” dedi.

“Geleceğin enerji kaynaklarının farkındalığı ile çevre duyarlılığı yüksek bireyler”

KidZania İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Ebru Timur, Türkiye’nin lider özel sektör enerji üretim şirketi Enerjisa Üretim ile yaptıkları iş birliğini çok değerli bulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “KidZania İstanbul olarak, her bir çocuğun potansiyelini keşfetmelerine ve ilgi alanlarına göre kendilerini geliştirmelerine olanak tanıyan bir deneyim sunuyoruz. Enerjisa Üretim ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile çocuklarımızın enerji sektörü ve sektörün iş kollarına dair farkındalıklarını artırırken, sürdürülebilir kaynakların dünyanın geleceği ve çevreye karşı sorumluluklarımızın farkına varmalarını sağlayacak bir deneyim hizmeti sunuyoruz. Enerjisa Üretim ile eğlenerek öğrenme deneyimini sunduğumuz bu ilham verici yolculukta, çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyı görmek ve onların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak, bizim için en büyük mutluluk kaynağıdır.”

Çocuklar ülkesi KidZania

KidZania İstanbul, 0-14 yaş arası çocukların fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirirken meslekleri deneyimlediği, yaratıcılığını kullanabildiği, arkadaşlar edindiği, çokça öğrenirken doyasıya eğlendiği bir çocuklar ülkesidir. KidZania’da çocuklar, birbirlerinin dünyasına adım atarak farklı iş alanlarını tanıma, deneyimleme ve sorumluluk alma fırsatını yakalıyor. Bankası, hastanesi, süpermarketi, laboratuvarı, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, deprem simülasyon merkezi, stadyumu, sokakları, fabrikaları ve meydanı ile pek çok farklı aktivite alanına sahip gerçek bir şehir olan KidZania İstanbul’da çocuklar 120’den fazla mesleği deneyimleyebiliyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ELEKTRİK

Dicle Elektrik’ten Şanlıurfa’da 28 Milyon TL Tutarında Yatırım: 24 Mahalleye 28 Ek Trafo

Dicle Elektrik, dağıtım hizmetini sürdürülebilir kılmak adına yatırımlarını sürdürüyor. Şanlıurfa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve yeni yerleşim birimlerinden gelen talepleri değerlendiren dağıtım şirketi, Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerine bağlı 24 mahalleye 2024 yılı yatırım programı dışında 28 ek trafo kurmak için çalışma başlattı. Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, yaklaşık 28 milyon TL tutarındaki yatırım çalışmasını, Temmuz ayı içerisinde tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 ilde, sürdürülebilirlik odaklı proaktif yaklaşımla elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik, kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtımı vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’daki enerji şebekesini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği 2 milyar TL’lik yatırımın ardından, bu yıl da 3.5 milyar TL tutarında yatırım yapacağını duyurdu, sıcak hava koşulları nedeniyle merkezdeki 24 mahallede 28 milyon TL tutarında ek trafo yatırımı yapma kararı aldı. Kısa süre önce başlatılan ve Temmuz ayı ortalarında tamamlanması planlanan bu yatırımlardan, Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerindeki mahalleler yararlanacak.

24 mahalleye 28 trafo kurma çalışması sürüyor

Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle vatandaşlar serinlemek için yoğun bir şekilde klima kullanmaya başladı. Bu durum planlanan enerji arzının üzerinde bir talep oluşturdu. Ayrıca, göç alan bir kent olan Şanlıurfa’da yeni yerleşim yerlerinden gelen enerji talepleri de artınca, şirket kapasite artışı yaparak 28 ek trafo tesisi kurma kararı aldı. Alınan karar gereği, merkez Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerine bağlı 24 mahallede ek trafoların kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Ek trafolar şebeke üzerindeki yükü kısmen azaltacak

Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, devam eden trafo montaj çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi alan Obut, il genelinde sıcakların da etkisi ile geçen yıla oranla tüketim artışı yaşandığına dikkat çekti. Obut, yaşanan bu ani ve yüksek tüketim artışının mevcut dağıtım şebekelerine kalıcı zarar verdiğini belirterek, “Bunun önüne geçmek ve şebekelerin dengesini koruyabilmek için saha ekipleriniz ile büyük bir çaba içerisindeyiz. Kısa sürede ek trafoları tamamlayarak şebeke üzerinde oluşan ağır yükü azaltmak istiyoruz.” dedi.

Yatırım Temmuz ayı ortalarında tamamlanmış olacak

Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, Temmuz ayı ortalarında tamamlanması öngörülen ek trafo yatırımlarıyla ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

 

“Hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi, bunun yanında yeni oluşan yerleşim yerlerinden gelen yeni bağlantı talepleri, tüketimde planlananın üzerinde bir talep oluşmasına yol açtı. Bu sebeple bazı trafoların yüklerinde ciddi artışlar yaşanıyor. Bu durum ister istemez enerji arzının sürekliliğine de etki edebiliyor. Tüm bu gelişmeleri değerlendirerek merkez Eyyübiye ilçesine bağlı; Akşemsettin, Muradiye, Mance, Onikiler, Asya, Eyyüpkent, Şıh Maksut, Eyyüp Nebi, Dedeosman, Buhara, Hayati Harrani, Akabe, Batıkent, Haliliye ilçesine bağlı; İpekyol, Karşıyaka, Sancaktar, Konuklu, Ulubağ, Cengiz Topel, Yavuz Selim ve Karaköprü ilçesine bağlı; Esentepe, Karşıyaka, Çamlıyayla mahallelerine 28 adet yeni trafo kuruyoruz. Bu trafoların kurulumu için yaklaşık 28 milyon 792 bin TL tutarında bir yatırım başlattık. Kısa süre önce başlattığımız yatırımı yaklaşık bir ay içerisinde tamamlayarak sağlayacağımız güç artışı ile Şanlıurfa ilimizde ortaya çıkan enerji taleplerini önemli ölçüde karşılayacağımızı umuyorum. Diğer mahallelerde de mevcut trafolarda yük aktarımı, kesit artışı ve ilave çıkış çalışmaları gerçekleştirerek rahatlama sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

Continue Reading

ELEKTRİK

ASTOR ENERJİ A.Ş. İSO 500 LİSTESİ’NDE 41 BASAMAK YÜKSELDİ

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen ve Türk sanayi sektörüne ilişkin en köklü ve kapsamlı araştırma unvanını taşıyan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2023 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’nin lider transformatör ve anahtarlama ürünleri üreticisi Astor Enerji A.Ş., listede 41 basamak yükselerek Türkiye’nin en büyük 87’inci sanayi kuruluşu olma başarısını gösterdi.

ÜRETİMDEN SATIŞLARDA EN BÜYÜK 87. BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU

Sanayi kuruluşlarından temin edilen veriler ışığında hazırlanan ve sanayi şirketlerini üretimden satışlar, üretilen katma değer, ihracat, istihdam ve Ar-Ge harcamaları gibi ekonomik göstergeler kapsamında değerlendiren araştırmanın sonucunda Astor Enerji A.Ş., 13,69 Milyar TL net üretimden satış geliri ile listede 87’inci sırada yer alırken, 7,21 Milyar TL brüt katma değer ile 43’üncü, 6,0 Milyar TL FAVÖK ile 34’üncü, 167,4 Milyon $ ihracat geliri ile 126’ıncı ve 1.730 adet ortalama çalışan sayısı ile de Türkiye’nin en büyük 131’inci sanayi kuruluşu olma başarısını göstermiştir.

Trafo ve anahtarlama ürünleri üretiminde Türkiye’nin lider üretici markası olma başarısını 2023 yılında da devam ettiren Astor Enerji, ihracat odaklı büyüme ve yüksek istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı devam ettirirken Ar-Ge harcamaları ile de %100 yerli üretimi ve yüksek katma değer sağlamayı hedeflemektedir.

 

Continue Reading

ELEKTRİK

Enerjide acele kamulaştırma kararları

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek 154kV Bozüyük TM-Kartal RES TM EİH Brş R3 Bilecik 6 RES TM Enerji İletim Hattı (Girdi-Çıktı) (Hat-1, Hat-2) Projesi kapsamında Eskişehir’de proje sahasına isabet eden taşınmazların mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurularak Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Ayrıca, Erzincan’da yapılacak Söğütlü Grubu Enerji Nakil Hattının güzergahına isabet eden taşınmazlarda elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurularak TEİAŞ tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Marmaris ilçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için güzergaha isabet eden taşınmazlar mülkiyet şeklinde ya da daimi/geçici irtifak hakkı kurulmak suretiyle Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

Ayrıca, Tekirdağ’da S:464 numaralı IV. Grup maden (linyit) işletme ruhsatlı sahada, ruhsata konu maden üretimine devam edilebilmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar