Connect with us

Sektörel

Önce Ekspertiz,Sonrasında Arızalara Karşı Garanti Koruması

Türkiye’deki ikinci el araç piyasası, her geçen gün artan talep ve yoğun rekabet altında büyümeye devam ediyor. Bu ilerlemeyle beraber, alıcılar ve satıcılar arasında güven unsurunun sağlanması giderek daha fazla önem kazanıyor.

İkinci el araç satın alırken beklenmedik arızalarla karşılaşma ihtimali, alıcı nezdinde endişeler yaşanmasına yol açıyor. Ekspertiz işlemi tam bu noktada güven temin ederken; satın alım sonrası kullanım aşamasında meydana gelebilecek arızalara karşı araçları güvence altına almak da güven duygusunu perçinliyor.

İkinci El Araç Ticaretinde Garanti Ürünü Güven Unsurunu Arttırıyor

İkinci el araçların adeta yatırım konusuna dönüştüğü bu dönemde, alıcılar yaptıkları yatırımın büyüklüğü sebebiyle kendilerini güvende hissetmek istiyor. Bu sebeple, ekspertiz sektöründe hizmet çeşitliliğinin artmasını sağlayacak yeni yaklaşımların doğması kaçınılmaz oluyor. Oto ekspertiz sektöründe güven temin etmek ve müşteri ihtiyaçlarına geniş bir arz yelpazesi ile yanıt vermek adına sürekli olarak yeni çözümler geliştirdiklerini vurgulayan D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, ikinci el araç almak isteyen müşterilerin mutlaka profesyonel hizmet veren ekspertiz noktalarından hizmet almaları gerektiğini; böylece alıcının aracı en ince noktasına kadar tanıyarak alabileceğini belirtti. Ayözger, profesyonel yöntemler, son teknoloji ekipmanlar ve işlerinin ehli ekiplerce yürütülen ekspertiz süreci neticesinde alınan aracın, gelecekte meydana gelebilecek arızalar nedeniyle beklenmedik mali yükler doğurmaması için aracı kasko bedeli kadar koruma altına alan garanti paket programını önerdi.

İkinci El Araçlar İçin Kişiselleştirilmiş Koruma

D-Expert Garanti programıyla alıcıların Full, Full Plus veya Full Plus 4X4 ekspertiz hizmetlerinden birini yaptırdıktan sonra belirli bir süre veya kilometre sınırı içinde araçlarını garanti korumasına almalarına olanak tanıdıklarını ifade eden D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger “Alacakları araç 8 yaş veya 160.000 km altında olan kişiler, ekspertiz raporlarını aldıktan sonra, 3 ay / 5.000 km, 6 ay / 10.000 km veya 12 ay / 20.000 km gibi farklı süreleri ve kilometre durumunu kapsayan garanti paketlerinden birini tercih edebiliyor. Satın alım sonrası meydana gelebilecek arızalara karşı koruma sağlayan garanti ürünü, aracın program dahilinde belirlenen motor, tork konvertörü, vites kutusu, diferansiyel ve güç aktarma organı, elektrikli bileşen grubu, yağ keçeleri ve contalar, ana ünite kasaları bölümleri için teminat sağlıyor. Sunduğumuz bu olanak ile araç sahiplerine kendi bütçe ve araçlarına uygun bir garanti planı oluşturma imkanı sağlıyoruz. Bu sayede alıcılar yapmış oldukları yatırımı güvence altına alıyor.’’ diye konuştu.

Araç Sahipleri Beklenmedik Mali Yüklere Karşı Kendini Koruyabilecek

Ayözger “Garanti programı, alıcıların araçlarını satın alım sonrası meydana gelebilecek arızalara karşı koruma altına almaları için önemli bir fırsat sunuyor. Garanti süresi boyunca meydana gelen bir arızadan sonra, program kapsamında belirtilen parçaların gereken şekilde onarılması veya değiştirilmesi maliyetleri, kullanıcıların poliçeleri kapsamınca karşılanacak. Bu sayede, araç sahipleri gelecekte ortaya çıkabilecek arızalara karşı araçlarını koruma altına alıp, beklenmedik mali yüklerin altına girmeyecek” d

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel

Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim  Derecelendirme Notunu Artırdı 

Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi Aksa Enerji, kurumsal yönetim derecelendirme notunu 91,30’dan 94,10’a yükseltti. 

7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş zamanlı devam eden yatırımlarıyla bugün itibarıyla toplam 2.644 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan ‘Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum seviyesini derecelendirmek üzere, SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan kurumsal yönetim derecelendirme çalışması sonucunda, Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu, 100 tam puan üzerinden 2,8 puanlık bir artışla 94,10 olarak belirlendi. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri, Aksa Enerji’nin 2024 yılında yayınladığı Yönetim Kurulu Kadın Üye Politikası’ydı. Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan ve Haziran 2024’de gerçekleşen Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin de bilgisine sunulan politika kapsamında, Yönetim Kurulu’nda yer alacak kadın üye oranı hedefi en geç 2030 yılına kadar ulaşılmak üzere en az %25 olarak belirlendi.

Raporda kamuyu aydınlatma ve şeffaflık bölümünde, kullanılan iletişim kanallarının etkinliği ve raporların kapsamı ele alındı. Menfaat sahipleri kısmında ise menfaat sahiplerinin çıkarları iyi niyet kuralları çerçevesinde ve şirket imkanları ölçüsünde korunduğu belirtilirken, sürdürülebilirlik uygulamalarının oldukça kapsamlı ele alındığından bahsedildi.

Ana başlıklar bazında derecelendirme sonuçları, 100’er tam puan üzerinden Pay Sahipleri Bölümü 91,78; Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Bölümü 98,62; Menfaat Sahipleri Bölümü, 98,82 ve Yönetim Kurulu Bölümü 90,52 olarak puanlandı.

Continue Reading

Sektörel

Rönesans Holding’e en iyi enerji anlaşması ödülü

Rönesans Enerji’nin yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile gerçekleştirdiği ortaklık, Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması ödülünü aldı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in 2023 yılında Rönesans Enerji’de gerçekleştirdiği ortaklık, EMEA Finance tarafından düzenlenen Project Finance Awards 2023’te ‘Best Energy Deal’ (Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması) ödülü aldı.

Bugüne kadar global ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve grubun azınlık hissedarlarından Dünya Bankası kuruluşu IFC ile birlikte Türkiye’ye 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile ortaklık gerçekleştirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş ortaklıklarından birine imza atmıştı.

2028 YILINA KADAR 2.000 MW’LIK YATIRIM PLANLIYORUZ

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Grup Başkanı Emre Hatem TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Türkiye’de ise Rönesans Enerji’yi iş ortağı olarak seçmesinin çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş ortaklıklarından biri olduğuna dikkat çeken Emre Hatem, “Bu ortaklığın Rönesans Holding için olduğu kadar, enerji sektörü ve Türkiye için de çok önemli bir gelişme olduğunu EMEA Finance’tan aldığımız ‘Best Energy Deal’ ödülüyle bir kez daha görmüş olduk. Ortaklık sonrasında sektörün en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olma hedefiyle yatırımlarımıza da hız verdik. Rönesans Enerji olarak 2028 yılına kadar 2.000 MW’lık yeşil enerji yatırımı yapmayı planlıyoruz. İnşaatına başladığımız ve geliştirmekte olduğumuz projelerle ilk etapta 2026 sonunda 726 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Beş yıl içinde de Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’na göre hedeflenen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7 ila 10’unu Rönesans Enerji olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Sektörel

Aramco’dan sürdürülebilir ulaşım için güç birliği

Aramco, Renault Group ve Geely tarafından kurulan yeni küresel güç aktarım sistemi çözümleri şirketi HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın alacak.

Dünyanın önde gelen entegre enerji ve kimya şirketlerinden biri olan Aramco; Renault Group, Zhejiang Geely Holding Group ve Geely Automobile Holdings Limited (“Geely”) ile birlikte yeni küresel güç aktarma sistemi çözümleri şirketi olan HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın almak için gerekli olan anlaşmaları imzaladı ve işletme değeri 7,4 milyar euro olarak belirlendi. Renault Group ve Geely’nin her biri yüzde 45 eşit hisseye sahip olacak.

HORSE Powertrain Limited, 31 Mayıs 2024 tarihinde Renault Group ve Geely tarafından kuruldu ve merkezi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

ARAMCO’NUN KÜRESEL ENERJİYE GEÇİŞİNE KATKI

Bu yatırım, daha sürdürülebilir mobilite çözümlerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi yoluyla Aramco’nun küresel enerjiye geçişine katkısını artıracak. Anlaşmalar ayrıca Aramco ve Valvoline’ın HORSE Powertrain Limited içten yanmalı motorların (ICE) performansını ortaklaşa geliştirecek teknolojiler, yakıtlar ve yağlayıcılar konusunda işbirliği düzenlemelerini de içeriyor.

TAŞIMACILIK EMİSYONLARINI AZALTABİLECEK ÇÖZÜMLER

Aramco’nun yatırımının küresel olarak, uygun fiyatlı, verimli ve daha düşük karbon emisyonlu, içten yanmalı motorların geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına doğrudan katkıda bulunmasının beklendiğini ifade eden Aramco Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmad O. Khowaiter, “Geely ve Renault ile hem motor hem de yakıt teknolojilerinde çığır açan ilerlemeleri desteklemek için ortak uzmanlığımızdan ve kaynaklarımızdan yararlanmayı planlıyoruz. İnovasyona güçlü bir vurgu yaparak amacımız hem araç üreticilerinin hem de sürücülerin ihtiyaçlarını karşılarken taşımacılık emisyonlarını azaltabilecek çözümler sunmak. Bu yatırımla bağlantılı olarak Valvoline ile HORSE Powertrain Limited, Renault Group ve Geely arasında uzun vadeli ortaklığı güvence altına alarak, aynı zamanda Aramco’nun küresel düzeyde hem değer yaratma hem de değer yakalama yeteneğini de ortaya koyuyoruz” dedi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar