Connect with us

Sektörel

RUSAL MaxiFlow 2.0 elektrikli araçlardan güneş panellerine kadar hızlı büyüyen pek çok sektörde üretim verimliliğini artıracak

Dünyanın en büyük alüminyum üreticilerinden RUSAL, silindir biyet ürünü MaxiFlow’un yeni nesil versiyonunun (MaxiFlow 2.0) geliştirme sürecini tamamlayarak endüstriyel testlerine başladı. Ekstrüzyon hızının önemli ölçüde artmasını sağlayan MaxiFlow 2.0 sayesinde RUSAL müşterilerinin genel üretim verimliliği artacak. Ürünün bir önceki versiyonu olan MaxiFlow 1.0 da RUSAL’ın ürün gamı içerisinde en çok talep gören ürünler arasında yer alıyordu.

Al-Mg-Si (alüminyum-magnezyum-silisyum) sistemindeki 6060 alaşımından oluşturulan yüksek kaliteli bir silindir biyet ürünü MaxiFlow 2.0, RUSAL’ın araştırma merkezi Hafif Materyaller ve Teknolojiler Enstitüsü (ILMiT) tarafından geliştirildi. MaxiFlow 2.0 biyetler, son ürünün üretim aşamasında, ekstrüzyon hızını MaxiFlow’un önceki versiyonuna kıyasla yüzde 10 ila 15 oranında artıracak. Böylelikle RUSAL’ın müşterileri daha yüksek üretim verimi sağlayacak.

ILMiT Bilim Direktörü Dmitry Ryabov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “MaxiFlow 2.0’ın gelişmiş özellikleri, öncelikle optimize edilmiş kimyasal bileşim ve homojenleştirme işleminin yanı sıra özel ısıl işlem teknolojisiyle elde ediliyor. MaxiFlow 2.0’ın geliştirilmesi yaklaşık bir yıl sürdü ve bu süre zarfında ürünün beyan edilen performansı laboratuvar ve endüstriyel testlerle doğrulandı. Endüstriyel testler 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Yeni ürünün atası olan MaxiFlow, RUSAL tarafından 2019 yılında piyasaya sürülmüştü. Mümkün olan en hızlı ekstrüzyon işlemi ile ASTM ve EN gibi uluslararası standartları karşılayan yüksek kuvveti bir araya getiren MaxiFlow biyetler, ekstrüzyon işlemi için kullanılan alaşımların (6060, 6063, 6005A, 6061, 6082) büyük çoğunluğunu kapsıyor.  MaxiFlow, RUSAL müşterilerine ekstrüzyon hızını üretilen ürünlerin türüne ve kullanılan ekipmana bağlı olarak standart 6XXX serisi alaşımlarınkine kıyasla yüzde 10 ila 25 oranında yükseltme imkânını tanıyor. Bu durum, üretim süreçlerini kolaylaştırırken süreç zincirlerindeki darboğazları da ortadan kaldırıyor.

MaxiFlow kullanan müşterilerin finansal kazançları standart biyetlerinkilere kıyasla ton metal başına 30 ila 70 avro arasında değişiyor. Ürün kısa sürede RUSAL’ın en çok aranan ürünlerinden biri haline geldi. 2019’dan 2023’e kadar satışların Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR), yüzde 60’ın üzerinde etkileyici bir oranı korudu. MaxiFlow halihazırda RUSAL biyet üretim hacminde yüzde 70’ten fazla yer kaplıyor. Avrupa, hem yurt içi hem de yurt dışı iş projelerini güçlendirerek, sağlanan faydalardan yararlanma konusunda lider bir bölge haline geldi.

RUSAL, MaxiFlow siparişi veren müşterilerine üretkenliği en yüksek düzeye çıkarma amacıyla teknik destek de sağlıyor. 2019’dan bu yana aralarında Türkiye, Rusya, Tayvan, Almanya ve İtalya’nın da bulunduğu dünya çapında pek çok ülkedeki ekstrüzyon üreticilerine yarım milyon tonluk MaxiFlow silindir biyet tedarik edildi. Çeşitli son kullanım endüstrileri için tasarlanan Maxiflow alaşımları, sunduğu birçok faydanın yanı sıra pencere ve kapı profillerinin, mimari ve tasarım elemanlarının ve otomotiv bileşenlerinin üretim verimliliğini artırdı. MaxiFlow biyetler özellikle güneş panelleri ve elektrikli araç bataryaları için üretilen akü sehpası gibi hızlı büyüyen sektörlerdeki ihtiyaçları karşılıyor.

ALLOW alüminyumdan üretilen MaxiFlow biyetler düşük karbon ayakizi avantajını da sağlıyor. RUSAL, alüminyumun karbon ayak izi konusunda bağımsız bir denetimden geçiyor ve şirketin sürdürülebilirlik sertifikaları da düşünüldüğünde, tüm üretim zinciri boyunca tedariklerin şeffaflığını sağlıyor. RUSAL’ın sürdürülebilirlik taahhütleri, Karbon Saydamlık Projesi’nden alınan A-CDP iklim notu da dahil olmak üzere, şirketin yeşil ekonomiye olan bağlılığını vurgulayan yüksek ESG derecelendirmeleriyle tasdikleniyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel

Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim  Derecelendirme Notunu Artırdı 

Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi Aksa Enerji, kurumsal yönetim derecelendirme notunu 91,30’dan 94,10’a yükseltti. 

7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş zamanlı devam eden yatırımlarıyla bugün itibarıyla toplam 2.644 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan ‘Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum seviyesini derecelendirmek üzere, SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan kurumsal yönetim derecelendirme çalışması sonucunda, Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu, 100 tam puan üzerinden 2,8 puanlık bir artışla 94,10 olarak belirlendi. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri, Aksa Enerji’nin 2024 yılında yayınladığı Yönetim Kurulu Kadın Üye Politikası’ydı. Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan ve Haziran 2024’de gerçekleşen Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin de bilgisine sunulan politika kapsamında, Yönetim Kurulu’nda yer alacak kadın üye oranı hedefi en geç 2030 yılına kadar ulaşılmak üzere en az %25 olarak belirlendi.

Raporda kamuyu aydınlatma ve şeffaflık bölümünde, kullanılan iletişim kanallarının etkinliği ve raporların kapsamı ele alındı. Menfaat sahipleri kısmında ise menfaat sahiplerinin çıkarları iyi niyet kuralları çerçevesinde ve şirket imkanları ölçüsünde korunduğu belirtilirken, sürdürülebilirlik uygulamalarının oldukça kapsamlı ele alındığından bahsedildi.

Ana başlıklar bazında derecelendirme sonuçları, 100’er tam puan üzerinden Pay Sahipleri Bölümü 91,78; Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Bölümü 98,62; Menfaat Sahipleri Bölümü, 98,82 ve Yönetim Kurulu Bölümü 90,52 olarak puanlandı.

Continue Reading

Sektörel

Rönesans Holding’e en iyi enerji anlaşması ödülü

Rönesans Enerji’nin yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile gerçekleştirdiği ortaklık, Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması ödülünü aldı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in 2023 yılında Rönesans Enerji’de gerçekleştirdiği ortaklık, EMEA Finance tarafından düzenlenen Project Finance Awards 2023’te ‘Best Energy Deal’ (Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması) ödülü aldı.

Bugüne kadar global ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve grubun azınlık hissedarlarından Dünya Bankası kuruluşu IFC ile birlikte Türkiye’ye 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile ortaklık gerçekleştirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş ortaklıklarından birine imza atmıştı.

2028 YILINA KADAR 2.000 MW’LIK YATIRIM PLANLIYORUZ

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Grup Başkanı Emre Hatem TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Türkiye’de ise Rönesans Enerji’yi iş ortağı olarak seçmesinin çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş ortaklıklarından biri olduğuna dikkat çeken Emre Hatem, “Bu ortaklığın Rönesans Holding için olduğu kadar, enerji sektörü ve Türkiye için de çok önemli bir gelişme olduğunu EMEA Finance’tan aldığımız ‘Best Energy Deal’ ödülüyle bir kez daha görmüş olduk. Ortaklık sonrasında sektörün en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olma hedefiyle yatırımlarımıza da hız verdik. Rönesans Enerji olarak 2028 yılına kadar 2.000 MW’lık yeşil enerji yatırımı yapmayı planlıyoruz. İnşaatına başladığımız ve geliştirmekte olduğumuz projelerle ilk etapta 2026 sonunda 726 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Beş yıl içinde de Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’na göre hedeflenen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7 ila 10’unu Rönesans Enerji olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Sektörel

Aramco’dan sürdürülebilir ulaşım için güç birliği

Aramco, Renault Group ve Geely tarafından kurulan yeni küresel güç aktarım sistemi çözümleri şirketi HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın alacak.

Dünyanın önde gelen entegre enerji ve kimya şirketlerinden biri olan Aramco; Renault Group, Zhejiang Geely Holding Group ve Geely Automobile Holdings Limited (“Geely”) ile birlikte yeni küresel güç aktarma sistemi çözümleri şirketi olan HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın almak için gerekli olan anlaşmaları imzaladı ve işletme değeri 7,4 milyar euro olarak belirlendi. Renault Group ve Geely’nin her biri yüzde 45 eşit hisseye sahip olacak.

HORSE Powertrain Limited, 31 Mayıs 2024 tarihinde Renault Group ve Geely tarafından kuruldu ve merkezi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

ARAMCO’NUN KÜRESEL ENERJİYE GEÇİŞİNE KATKI

Bu yatırım, daha sürdürülebilir mobilite çözümlerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi yoluyla Aramco’nun küresel enerjiye geçişine katkısını artıracak. Anlaşmalar ayrıca Aramco ve Valvoline’ın HORSE Powertrain Limited içten yanmalı motorların (ICE) performansını ortaklaşa geliştirecek teknolojiler, yakıtlar ve yağlayıcılar konusunda işbirliği düzenlemelerini de içeriyor.

TAŞIMACILIK EMİSYONLARINI AZALTABİLECEK ÇÖZÜMLER

Aramco’nun yatırımının küresel olarak, uygun fiyatlı, verimli ve daha düşük karbon emisyonlu, içten yanmalı motorların geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına doğrudan katkıda bulunmasının beklendiğini ifade eden Aramco Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmad O. Khowaiter, “Geely ve Renault ile hem motor hem de yakıt teknolojilerinde çığır açan ilerlemeleri desteklemek için ortak uzmanlığımızdan ve kaynaklarımızdan yararlanmayı planlıyoruz. İnovasyona güçlü bir vurgu yaparak amacımız hem araç üreticilerinin hem de sürücülerin ihtiyaçlarını karşılarken taşımacılık emisyonlarını azaltabilecek çözümler sunmak. Bu yatırımla bağlantılı olarak Valvoline ile HORSE Powertrain Limited, Renault Group ve Geely arasında uzun vadeli ortaklığı güvence altına alarak, aynı zamanda Aramco’nun küresel düzeyde hem değer yaratma hem de değer yakalama yeteneğini de ortaya koyuyoruz” dedi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar