Connect with us

Sektörel

2 Milyar Dolar İş Hacmi Yaratması Beklenen Solar Storage NX Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye’nin tek güneş enerjisi ve enerji depolama Fuarı Solar Storage NX ve eş zamanlı düzenlenen sektördeki tek elektrikli araç şarj altyapısı odaklı Fuar ve Zirve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit, 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde katılımcı ve ziyaretçileriyle buluşmak üzere gün sayıyor.

Solis Fuarcılık, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) işbirliği ile düzenlenen fuarlar ve zirve, sektörün önde gelen firmaları ve pazarın yeni oyuncuları ile Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan çok sayıda satın almacıyı 3 gün süreyle aynı çatı altında buluşturacak.

Uluslararası enerji yatırımcılarının Türk iş dünyası ile buluştuğu yeni nesil ticari ve teknoloji paylaşım noktası Solar Storage NX, ilk yılında 9 bin 500 m2 fuar alanında 12 ülkeden 100’e yakın katılımcı firma ile 51 ülkeden 10 bini aşkın sektör profesyoneli ziyaretçiyi buluşturacak. Solis Fuarcılık tarafından sektörün çatı kuruluşu GENSED’in stratejik ortaklığı ile düzenlenen ve sektörün geleceğine yön verecek Solar Storage NX Fuarı’nın, minimum 2 milyar dolar iş hacmi yaratması bekleniyor. Fuar, başta T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, EPDK, EPİAŞ, GYÜAD olmak üzere 20’den fazla stratejik paydaş tarafından destekleniyor.

Sektör, geleceğin enerjisi için Solar Storage NX’de buluşuyor

Fuarda “Güneş Enerjisi Sistemleri”, “Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) Projeleri”, “Akıllı Enerji Çözümleri”, “Enerji Depolama Teknolojileri”, “Dijitalizasyon” ve “ E-Mobilite” ürün grupları sergilenecek. Geleceğin enerjisi için sektörün buluşma noktası olacak Solar Storage NX Fuar’ı, yatırımcılar ile geliştiricileri, tüketiciler ile arz edicileri, kamu karar alıcıları ile enerji sektörünü, enerji üretim, dağıtım ve satış firmaları ile proje geliştiricilerini, proje geliştiricileri ile finansörler ve depolama teknolojisi mucitlerini aynı global ağ içinde buluşturarak; uzun vadeli kalıcı iş birliklerine ve ticari anlaşmaların kurulması adına kolaylaştırıcı rol üstlenecek.

Kıtalar arası ticaret ortaklığı ile Afrika’dan 12 ülkeden özel nitelikli Alım Heyeti geliyor

Enerjide bölgesinin üretim ve dağıtım merkez üssü olma yolunda ilerleyen Türkiye, başta güneş enerjisi olmak üzere iklim dostu yenilenebilir enerji sektöründen daha büyük pazar payı almak ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak üzere yeni işbirlikleri ve yatırımlara odaklandı. Ulusal Enerji Planı’na göre; ülkemizin 10 MW olan kurulu güneş enerjisi gücünün 2035 yılına kadar 53 bin MW yükselmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda sektöre uluslararası yeni pazar ülkelerin kapılarını açmaya hazırlanan fuar, 300’den fazla üst düzey yetkiliyi ve satın almacıyı ikili iş görüşmeler yapmak üzere İstanbul’da ağırlayacak. Kıtalar arası ticaret ortaklığı ile 12 Afrika ülkesinden özel nitelikli 30 kişilik Alım Heyeti’nin katılım sağlayacağı Solar Storage NX Fuarı, sektör için uluslararası iş bağlantıları kurmak üzere benzersiz bir fırsat sunacak.

İklim Krizine çözüm önerileri Solar+Storage Exclusive Forum’da konuşulacak

Solis Renewable Hub tarafından, küresel güneş enerjisi medyasının prestijli yayınlarından PV Magazine Group stratejik ortaklığı ve GENSED’in desteğiyşe düzenlenen Solar+Storage Exclusive Forum, Solar+Storage NX Fuarı kapsamında 31 Ağustos – 01 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul Tüyap Palace Hotel’de gerçekleştirilecek. Toplamda 4 oturumda 20’den fazla konuşmacı enerji depolama ve güneş enerjisi alanındaki en son teknolojik gelişmelerden izlenmesi gereken mevzuatlara kadar onlarca konuda sektöre rehberlik edecek.

2025 yılında 50-60 bin elektrikli araç Türkiye’de yollarda olacak

TOGG’un elektrikli araç sektörü, şarj istasyonları ve buna bağlı yan sanayindeki yatırımları ve ilk etapta 150 bini aşan ön siparişi ile elde ettiği başarı sayesinde çalışmalarına hız devam eden TEHAD’ın verilerine göre; Türkiye’de 2023 yılında toplamda 30 – 35 bin adet elektrikli araç yollarda olacak. Bu sayının 2025 yılında 50-60 binlere ulaşması öngörülürken, hali hazırda 81 ilde toplamda elektrikli taşıt şarj ağı toplam kurulu soket sayısı 7500’e, şarj kurulu gücü ise yaklaşık 200MWsa’e ulaşmış durumda. Türkiye’de sadece şebeke revizyonu için 2030 yılına kadar yaklaşık 1.5 milyar Avro toplam yatırım gerekiyor. Bu da enerji depolama alanında Türkiye’nin önüne büyük fırsatlar sunuyor.

NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi Türkiye’de şarj odaklı tek fuar

Dünyada ve ülkemizde hızla yükselen trend olan elektrikli araçlar ve başta şarj sistemleri, çekme bataryası ve E-Mobilite hizmetleri olmak üzere büyük bir ekonomik potansiyel barındıran yan sanayi, 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında Solar+Storage NX fuarına paralel olarak Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi’nde buluşacak.

35’i aşkın oturumda geleceğin yeni nesil teknolojileri konuşulacak

Solis Fuarcılık ve sektörün lider çatı örgütü Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) işbirliği ile düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi’nde 100’ü aşkın katılımcı firma yer alırken, 2 bin 500’den fazla ziyaretçi katılımı bekleniyor. Zirve kapsamında gerçekleşecek 35’i aşkın oturumda 80’den fazla uzman konuşmacı, şarj teknolojilerine dair geleceğin trendlerini teknolojilerini ve yatırım fırsatlarını konuşacak.

Yeni nesil mobilitenin ideal buluşma noktası

Şarj Altyapısı/Şarj İstasyonları, Elektrikli Araçlar (BEV, PHEV, FCEV), Çekme Bataryaları ve E-Mobilite Hizmetleri ürün gruplarının yer alacağı fuar, elektrikli araç şarj altyapısı ve teknolojisini sektör liderleri, devlet görevlileri, belediyeler, kamu hizmeti veren şirketler, yerleşim alanları ve her sektörden satın almacılar ve dünyanın her yerinden gelen araştırmacı bilim insanları ile bir araya getirecek.

Online ücretsiz kayıtlar devam ediyor

31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Solar Storage NX Fuarı ve eş zamanlı düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi ücretsiz online kayıtları https://panel.basinlistem.com/UrlRedirect.ashx?Mail=info@fashion4car.com&MailID=30029365&url=https%3a%2f%2fsolarstoragenx.com%2ftr%2f ve https://panel.basinlistem.com/UrlRedirect.ashx?Mail=info@fashion4car.com&MailID=30029365&url=https%3a%2f%2fnextgenmobility.net%2ftr%2f üzerinden devam ediyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel

Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim  Derecelendirme Notunu Artırdı 

Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi Aksa Enerji, kurumsal yönetim derecelendirme notunu 91,30’dan 94,10’a yükseltti. 

7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş zamanlı devam eden yatırımlarıyla bugün itibarıyla toplam 2.644 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan ‘Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum seviyesini derecelendirmek üzere, SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan kurumsal yönetim derecelendirme çalışması sonucunda, Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu, 100 tam puan üzerinden 2,8 puanlık bir artışla 94,10 olarak belirlendi. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri, Aksa Enerji’nin 2024 yılında yayınladığı Yönetim Kurulu Kadın Üye Politikası’ydı. Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan ve Haziran 2024’de gerçekleşen Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin de bilgisine sunulan politika kapsamında, Yönetim Kurulu’nda yer alacak kadın üye oranı hedefi en geç 2030 yılına kadar ulaşılmak üzere en az %25 olarak belirlendi.

Raporda kamuyu aydınlatma ve şeffaflık bölümünde, kullanılan iletişim kanallarının etkinliği ve raporların kapsamı ele alındı. Menfaat sahipleri kısmında ise menfaat sahiplerinin çıkarları iyi niyet kuralları çerçevesinde ve şirket imkanları ölçüsünde korunduğu belirtilirken, sürdürülebilirlik uygulamalarının oldukça kapsamlı ele alındığından bahsedildi.

Ana başlıklar bazında derecelendirme sonuçları, 100’er tam puan üzerinden Pay Sahipleri Bölümü 91,78; Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Bölümü 98,62; Menfaat Sahipleri Bölümü, 98,82 ve Yönetim Kurulu Bölümü 90,52 olarak puanlandı.

Continue Reading

Sektörel

Rönesans Holding’e en iyi enerji anlaşması ödülü

Rönesans Enerji’nin yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile gerçekleştirdiği ortaklık, Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması ödülünü aldı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in 2023 yılında Rönesans Enerji’de gerçekleştirdiği ortaklık, EMEA Finance tarafından düzenlenen Project Finance Awards 2023’te ‘Best Energy Deal’ (Orta ve Doğu Avrupa’daki En İyi Enerji Anlaşması) ödülü aldı.

Bugüne kadar global ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve grubun azınlık hissedarlarından Dünya Bankası kuruluşu IFC ile birlikte Türkiye’ye 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide 2023 yılında TotalEnergies ile ortaklık gerçekleştirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş ortaklıklarından birine imza atmıştı.

2028 YILINA KADAR 2.000 MW’LIK YATIRIM PLANLIYORUZ

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Grup Başkanı Emre Hatem TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Türkiye’de ise Rönesans Enerji’yi iş ortağı olarak seçmesinin çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş ortaklıklarından biri olduğuna dikkat çeken Emre Hatem, “Bu ortaklığın Rönesans Holding için olduğu kadar, enerji sektörü ve Türkiye için de çok önemli bir gelişme olduğunu EMEA Finance’tan aldığımız ‘Best Energy Deal’ ödülüyle bir kez daha görmüş olduk. Ortaklık sonrasında sektörün en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olma hedefiyle yatırımlarımıza da hız verdik. Rönesans Enerji olarak 2028 yılına kadar 2.000 MW’lık yeşil enerji yatırımı yapmayı planlıyoruz. İnşaatına başladığımız ve geliştirmekte olduğumuz projelerle ilk etapta 2026 sonunda 726 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Beş yıl içinde de Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’na göre hedeflenen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7 ila 10’unu Rönesans Enerji olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Sektörel

Aramco’dan sürdürülebilir ulaşım için güç birliği

Aramco, Renault Group ve Geely tarafından kurulan yeni küresel güç aktarım sistemi çözümleri şirketi HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın alacak.

Dünyanın önde gelen entegre enerji ve kimya şirketlerinden biri olan Aramco; Renault Group, Zhejiang Geely Holding Group ve Geely Automobile Holdings Limited (“Geely”) ile birlikte yeni küresel güç aktarma sistemi çözümleri şirketi olan HORSE Powertrain Limited’in yüzde 10 hissesini satın almak için gerekli olan anlaşmaları imzaladı ve işletme değeri 7,4 milyar euro olarak belirlendi. Renault Group ve Geely’nin her biri yüzde 45 eşit hisseye sahip olacak.

HORSE Powertrain Limited, 31 Mayıs 2024 tarihinde Renault Group ve Geely tarafından kuruldu ve merkezi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

ARAMCO’NUN KÜRESEL ENERJİYE GEÇİŞİNE KATKI

Bu yatırım, daha sürdürülebilir mobilite çözümlerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi yoluyla Aramco’nun küresel enerjiye geçişine katkısını artıracak. Anlaşmalar ayrıca Aramco ve Valvoline’ın HORSE Powertrain Limited içten yanmalı motorların (ICE) performansını ortaklaşa geliştirecek teknolojiler, yakıtlar ve yağlayıcılar konusunda işbirliği düzenlemelerini de içeriyor.

TAŞIMACILIK EMİSYONLARINI AZALTABİLECEK ÇÖZÜMLER

Aramco’nun yatırımının küresel olarak, uygun fiyatlı, verimli ve daha düşük karbon emisyonlu, içten yanmalı motorların geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına doğrudan katkıda bulunmasının beklendiğini ifade eden Aramco Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmad O. Khowaiter, “Geely ve Renault ile hem motor hem de yakıt teknolojilerinde çığır açan ilerlemeleri desteklemek için ortak uzmanlığımızdan ve kaynaklarımızdan yararlanmayı planlıyoruz. İnovasyona güçlü bir vurgu yaparak amacımız hem araç üreticilerinin hem de sürücülerin ihtiyaçlarını karşılarken taşımacılık emisyonlarını azaltabilecek çözümler sunmak. Bu yatırımla bağlantılı olarak Valvoline ile HORSE Powertrain Limited, Renault Group ve Geely arasında uzun vadeli ortaklığı güvence altına alarak, aynı zamanda Aramco’nun küresel düzeyde hem değer yaratma hem de değer yakalama yeteneğini de ortaya koyuyoruz” dedi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar