Connect with us

PETROL

Akaryakıtta büyük dağıtıcıların payı 9 puan azaldı

Akaryakıt bayilerinin sayısındaki azalış devam ediyor. Yılbaşında 12 bin 519 olan bayi sayısı Mart 2023 sonu itibarıyla 12 bin 447’ye düştü. Büyük dağıtıcılarının piyasadaki payında ise 3 ayda yüzde 8,8’lik bir azalma görüldü.

Akaryakıt bayilerinin sayısındaki azalış devam ediyor. Yılbaşında 12 bin 519 olan bayi sayısı Mart 2023 sonu itibarıyla 12 bin 447’ye düştü. Büyük dağıtıcılarının piyasadaki payında ise 3 ayda yüzde 8,8’lik bir azalış görüldü.

Türkiye’de akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren bayi sayısı, son 3 ayda 72 adet azaldı ve 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla 12.447’ye düştü. Bu işletmelerden 13’ü istasyonsuz bayi olarak faaliyet gösteriyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) düzenli olarak güncellediği verilere göre, son 3 ayda toplam bayi sayısı 72 adet azaldı; aynı dönemde 129 bayi ise ya yeni açıldı veya dağıtıcısını değiştirdi. İstasyonlu bayi sayısı son 3 ayda 68 adet; istasyonsuz bayi sayısı ise 4 adet azaldı.

AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETİ SAYISI 37

Türkiye akaryakıt sektöründe dağıtım lisansı ile faaliyet gösteren ve kendisine bağlı bayileri bulunan şirket sayısı 01 Ocak 2023 itibarıyla 35 iken; 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla bu sayı 37’ye çıktı.

BÜYÜKLERİN PAYINDA %9’LUK DÜŞÜŞ VAR

Dağıtıcı lisansı sahiplerinden en büyük 10 şirket, Türkiye’deki akaryakıt bayilerinin %65,69’unu kendilerine bağlamış durumda. Bu oran yılbaşı itibarıyla %74,49 idi. Başka bir deyişle; akaryakıt dağıtım sektöründe büyüklerin payında son 3 ayda 8,8 puanlık bir düşüş gerçekleşti.

Enerji Günlüğü’nün EPDK verilerine dayandırdığı sıralamaya göre, Türkiye akaryakıt dağıtım sektörünün bayi sayısı açısından en büyük 10 oyuncusu, sektördeki 12.447 bayinin 9.267’sini kendine bağlamış durumda. Yani sektördeki her 100 istasyondan 65.69’u ilk 10 dağıtım şirketinin markalarını taşıyor.

bayiler-tablo-mart.jpg

 

EN ÇOK BAYİ BAĞLAYAN DAĞITIM ŞİRKETLERİ 

Türkiye akaryakıt sektöründeki lisanslı dağıtım şirketleri arasında 31 Mart 2023 itibarıyla bayi sayısı en yüksek oyuncu, 1932 bayi ile çalışan ve son 3 ayda bayi sayısını 5 adet arttıran Petrol Ofisi oldu.

İkinci sırada 1814 bayi ile OPET yer aldı. OPET geçtiğimiz 3 ay içinde bayi sayısını 2 adet arttırdı.

1146 bayi ile Shell & Turcas Petrol AŞ de üçüncü sırada yer aldı. Shell & Turcas’ın bayi sayısı da son 3 ayda 2 adet arttı.

Güzel Enerji’nin (Total ve MOil) ise 3 ayda bayi sayısı 8 adet azaldı. 900 bayi ile çalışmaya devam eden şirket buna rağmen, 4’üncü sıradaki yerini korudu.

Bayi sayısını 11 adet arttıran TP Petrol, 3 ay öncesine göre bir sıra yükselerek BP’nin önünde 5’inci sıraya çıktı. TP Petrol halen 780 bayi ile anlaşmalı durumda.

3 ay önce 768 bayi ile çalışan BP Petrolleri ise bayi sayısını 8 adet düşürdü ve 768 bayi ile 6’ncı sıraya yerleşti.

TEDARİKTE İLK 5 DAĞITICI YARIDAN FAZLA PAYA SAHİP

İlk beş akaryakıt dağıtıcısının toplam bayi sayısındaki ağırlığına bakıldığında ise Petrol Ofisi, Opet, Shell & Turcas, Güzel Enerji ve TP Petrol şirketlerinin Türkiye’deki toplam 12.447 bayiden 6572’sini kendilerine bağlamış oldukları ve 3 ay önceki durumu bayi sayılarını arttırarak sürdürdükleri görülüyor. Bu da ilk beş dağıtıcının, tüm bayilerin yarıdan fazlasını markalarına bağladığı anlamına geliyor.

Dağıtıcı şirketlerden olan ve 52 yeni bayi bağlayan Uzun Grubu, bayi sayısındaki artışla dikkat çekti. 29 yeni bayi ile anlaşan VTM Akaryakıt da bayi sayısındaki artışla öne çıkan şirketlerden oldu. 3 ay önce Soft Oil markasıyla çalışan 51 bayi ise şu anda bu markayla çalışmıyorlar.

 

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar