Connect with us

PETROL

bp Türkiye’den çalışanlarına yol güvenliği festivali

Pandemi sonrası seyahatlerin artması, yol emniyetini daha da önemli hale getiriyor. Bu bakış açısı ile bp Türkiye, çalışanlarına iş ve özel seyahatlerinde araç kullanımlarını kusursuzlaşmak, farkındalıklarını artırmak ve bilgilerini tazelemek için yol güvenliği festivali düzenledi.

bp Türkiye, en temel değerlerinden olarak tanımladığı emniyet ve güvenliğe verdiği önem ile istasyonlardaki emniyetli operasyonun yolda da devamlılığı adına yenilikçi çalışmalara imza attığını duyurdu.  bp Türkiye, pandeminin etkisinin azalması ile seyahatlerin artması,  mevcutta uygulanan defansif sürüş, yorgunlukla mücadele ile uykusuzluk ve aracın kullanım esnasında kaymasının önlenmesi eğitimlerine ek, iş seyahatlerinde ve özel yaşamlarındaki araç kullanımlarında farkındalıklarını artırmak, bilgilerini tazelemek ve aktivitelerle eğlenceli zaman geçirebilmek için çalışanlarına 8-9 Haziran tarihlerinde merkez ofisinde ve çevrimiçi de dahil olunabilen yol güvenliği festivali düzenlendi.

Festival kapsamında yol güvenliği eğitim ve danışmanı uzmanlar tarafından verilen eğitimlerde bp Türkiye ve Castrol çalışanları, bp merkez ofis otopark alanına kurulan farkındalık, devrilme ve reaksiyon simülatörleri ile pek çok farklı uygulamayı deneyimleme fırsatı buldu.

Festivalin ilk gününde katılımcılara devrilme simülatörü ile sürücü ve yolcularda emniyet kemeri kullanımının önemi ile araç içinde sabitlenmeyen malzemelerin olası bir kaza anında verebileceği zararlar anlatılırken, reaksiyon simülatörü ise aniden önlerine çıkan bir engele verdikleri tepki süreleri ile durma zamanları ölçümlenerek takip mesafesinin önemini vurgulandı. Festivalin ikinci gününde otopark alanındaki aktivitelerde katılımcılara çarpışma simülatörü ve Formula 1 araç kullanımı imkânı sunulurken saatte 5 km gibi düşük hızda dahi çarpışmaların nasıl etkili olduğu gösterildi. İstanbulPark pist simülasyonunun yer aldığı Formula 1 aracı kullanımında ise katılımcılar eğlenceli dakikalar yaşadı.

Festivaldeki Yol Güvenliği Sohbet etkinliği; bp SEÇ-G takımı yol güvenliği uzmanları, uluslararası yol ve sürüş güvenliği uzmanı ve bp yakıtlarını taşıyan kadın tanker operatörleri katılımı ile gerçekleştirildi. Ofiste bulunanların yerinde, dileyenlerin çevrimiçi olarak takip ettiği interaktif etkinlikte; kadın tanker operatörleri bp’de çalışmaya başlama hikayelerini, almış oldukları eğitimleri, trafikte tehlikeli madde taşıyan araç kullanımı ve binek araç sürücülerinin dikkat etmesi gerekenleri katılımcılarla etkileşim içerisinde paylaştılar. Yol güvenliği uzmanları ise trafikte insan faktörünün önemi, yeni yasal hız limitleri ve sürücülerin bu noktada dikkat etmesi gereken konular hakkında eğitici bilgiler paylaştı. Ofis içerisindeki özel odalarda her iki günde seanslar halinde farkındalık eğitimleri ve senaryolu oyunlar gerçekleştirildi. Alkol ve yorgunluk gözlüğü kullanımı ile araç başına alkollü veya yorgunken geçilmesi halinde sürüş sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar aktarıldı. Üzerine harita işlenmiş olan halı oyunu sayesinde de farklı hızlarda karşılaşılan senaryolarda katılımcılara almaları gereken aksiyonlar ve şehir içi trafik kurallarına uymanın önemi aktarıldı. Benzer şekilde çarkıfelek oyunu ile yol emniyeti ile ilgili farklı konularda soru-cevap şeklinde bilgilendirmeler yapıldı. Kafalık kullanım eğitimi ile doğru şekilde ayarlanan koltuk kafalığının olası kazalarda hayati önem içerdiğinden bahsedildi. İkinci günün sonunda çevrimiçi olarak gerçekleştirilen farkındalık sunumunda yaz döneminin gelmesiyle artacak şehirler arası trafikte alınması gereken önlemler, lastik basınç ayarları, karanlık saatlerde, olumsuz hava ve yol koşullarında defansif araç sürmenin önemi anlatılırken sunumun sonunda düzenlenen ödüllü yarışmada ilk üçe giren katılımcılar hediye çekleri kazandılar.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar