Connect with us

Güneş Enerjisi

HT Solar, Fenerbahçe’nin Sürdürülebilir Enerji Sponsoru oldu

Türkiye’nin önde gelen güneş enerjisi sistemleri üreticisi HT Solar Enerji, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın “Sürdürülebilir Enerji Sponsoru” oldu. Bugün atılan imzalar ile HT Solar’ın logosu 2023-2024 sezonunda Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın havlularında yer alarak sürdürülebilir bir gelecek için farkındalığı artıracak.

HT Solar ve Fenerbahçe arasında imzalar, 1 Mart’ta, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda atıldı. Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Kızılhan, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A. Sertaç Komsuoğlu ve HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç’ın imzaladığı “Sürdürülebilir Enerji Sponsorluğu” sözleşmesi ile Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın 2023-2024 sezonunda oynayacağı maçlarda HT Solar logolu havlular kullanılacak.

Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Ç. Kızılhan, imza töreninde yaptığı açıklamada, “Bu iş birliğinin Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızı daha da güçlendireceğine inanıyoruz. HT Solar’a dünyanın en büyük spor kulübü Fenerbahçe’mize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A. Sertaç Komsuoğlu da “Sürdürülebilir enerjinin kullanımın her geçen gün arttığı dönemde HT Solar gibi güçlü bir marka ile yol arkadaşı olmak bizler için çok önemli ve kıymetlidir. Fenerbahçe Basketbol Takımı olarak sadece sahada elde ettiğimiz başarılarla değil aynı zamanda topluma ve çevreye olan sorumluluğumuzla ön plandayız. Bu konuda attığımız adımlar Türkiye’de her zaman örnek olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. HT Solar’ın takımımızın havlularında yer alacak logosu sadece bir sponsorluk işareti değil aynı zamanda ortak değerlerimizin ve hedeflerimizin bir yansıması olacaktır. Sürdürülebilirlik ve başarı arasındaki bu güçlü bağı sahada ve saha dışında hayata geçirmek adına HT Solar’la birlikte çalışacağız. Bu vesileyle HT Solar’a Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı ailesine hoş geldin demek istiyorum. Birlikte daha nice başarılara imza atacağımızdan hiç şüphemiz yok.” dedi.

HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç ise “Bizler HT Solar olarak 2016’dan beri Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz ve yüksek verimli güneş panelleri üretiyoruz. Bugün Türkiye’de kurulmuş olan yaklaşık 12 bin MW güneş santralinin 2 bin MW’dan fazlasında HT Solar panelleri kullanıldı. Bu noktada sektörde lider konumdayız. Buna ek olarak yıllık 300 milyon doların üzerinde başta ABD olmak üzere birçok ülkeye Türk menşeili güneş panelleri ihraç ediyor ve Türk ekonomisine katkıda bulunuyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Sürdürülebilirlik ve sporun bir araya gelmesinde Fenerbahçe camiası her zaman öncü adımlar atıyor. Bu bizim Fenerbahçe ile ilk iş birliğimiz değil. Fenerbahçe’mizin Düzce Topuk Yayla’sındaki tesislerinde de HT Solar güneş enerjisi panelleri kullanılarak, o güzel coğrafyanın doğasına uygun şekilde enerji üretimi sağlanıyor. Bu vesileyle daha iyi bir gelecek için temiz enerji kullanımı konusunda örnek tutumu için tüm Fenerbahçe camiasına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”

HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Kulaç, “Anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyor ve Fenerbahçe’miz ile sürdürülebilir gelecek adına kurduğumuz bu birlikteliğin yıllar boyu devam etmesini temenni ediyorum” diye de ekledi.

İmza töreni, Kulaç’a, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın tüm oyuncularının imzasının yer aldığı bir forma hediye edilmesi ile son buldu.

HT Solar, Türkiye’de kurulu güneş enerjisi gücünün yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor

Çin devletine ait tek güneş paneli üreticisi olan HT Solar, 2016 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Kısa sürede önemli bir başarı elde eden şirket, yıllık 2 GW kapasiteye sahip yapay zekâ destekli üretim tesislerinde ileri teknoloji güneş panelleri üretiyor.

HT Solar bugün geldiği noktada Türkiye’nin güneş enerjisinden sağladığı enerjisinin yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor.

HT Solar, Tuzla’daki fabrikasında ürettiği ileri teknoloji panelleri başta ABD olmak üzere dünyanın birçok noktasına da ihraç ediyor.

Bugüne kadar büyük Ar-Ge yatırımları yapan şirket, yıllardır Bloomberg’in prestijli TIER 1 listesinde yer alıyor.

 

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisi

İBB, 2029 yılına kadar, belediye binalarında enerji ihtiyacının tamamını güneşten sağlamayı hedefliyor

İBB Tesislerinde Güneş Enerjisi Sistemi Yatırımları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, enerjinin Türkiye için çok kritik bir mesele olduğunu belirterek, güneş enerjisinden maksimum fayda sağlamayı ve yararlanmayı çok önemsediğine vurgu yaptı. 

Bu konuda seferber olduklarını ifade eden İmamoğlu, “Belediyemizin tesislerinin kullandığı enerjiyi, güneş enerji santrallerinden sağlamak için bir atılım yürüttüğümüzün de altını çizeyim. Hedefimiz; inşallah 2029 yılına kadar, belediyemiz binalarında enerji ihtiyacının tamamını güneşten sağlayacak seviyeye gelerek, yüzde 100 çevre dostu bir kurum, çevre dostu binalara sahip bir kurum haline gelmek. Bu sayede, yıllık 148 bin ton karbondioksit salınımını da engellemiş olacağız” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİNİN POTANSİYELİ, 2019’DAN BUGÜNE TAM 6 KAT ARTMIŞ DURUMDA”

“Bu hedef doğrultusunda bugün, belediyemizin Park Bahçeler Daire Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan güneş enerjisi santrallerinin de bir nevi açılışını yapmış olacağız. Yani bütüncül bir toplantı, bir kavram bütünlüğü içinde bu sürece nasıl baktığımızı sizlere anlatan. Ama aynı zamanda bir açılışla da bunu süsleyen bir paylaşımı yapıyoruz bugün. İSKİ’nin yaptığı çalışmalarla da mevcut İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisleri Güneş Enerjisi Santrali’ne ilaveten; Büyükçekmece, Kağıthane ve Şile İçme Suyu Arıtma Tesisleriyle; Kartal, Esenyalı, Dudullu, Bahçelievler, Mahmutbey gibi pek çok içme suyu terfi merkezinde ve çeşitli İSKİ binalarında yenilenebilir enerji kaynakları projelerini hayata geçiriyoruz. Bu sayede, İSKİ bünyesindeki güneş enerji santrallerinin potansiyeli, 2019’dan bugüne, tam 6 kat artmış durumda. Bu çok önemli bir atılımdır. Güncel bedeliyle 275 milyon lirayı bulan bu 14 tane güneş enerji santrali, ciddi bir güç kapasitesine de sahip, 9400 kilovat. Aynı zamanda bu santraller, 6 bin 650 hanenin de yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kapasiteye ulaşmış oluyor. Karbondioksit salınımını engellemiş oluyor. 138 bin ağacın doğaya kazandırılması anlamına geliyor. 4 bin 450 aracın trafikten çıkartılması anlamına geliyor.”

“PARK BAHÇELER, 60 TESİSİ TAMAMLADI”

“Bu yönüyle hareketimizin devam etmesini istiyorum. İSKİ kurumumuz, burada duracak değil. Genel Müdürümüzle de konuştuk. Bu atılım devam edecek. Özellikle Park Bahçeler Dairemiz bünyesinde, sadece 2 adet güneş santrali vardı 2019 yılında. Ama bu zaman dilimi içerisinde yaptığı yatırımla, 60 tesisin yapımını tamamlayarak, yani bulduğu her fırsatı değerlendirerek, ciddi bir yatırım yapmış bulunuyor. Bu anlamda kurulu bulundukları binalarda da yüzde 45’e yakın elektrik ihtiyacını karşılar halde. Özellikle Şile Spor Kompleksi, Tuzla Bahar Engelliler Merkezi, İBB Bakırköy ek hizmet binasından Cebeci Lojistik Merkezi’ne kadar, pek çok tesiste enerji santralleri yerini alıyor.”

“BİR MÜREKKEP VE BİR KALEM; İMZA ATACAK VE BİZ YOL YÜRÜYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Şile Kömürcüoda’da açmayı planladıkları çöp gazından enerji üretim tesisini yatırım planına alması çağrısını yineledi.

İmamoğlu, “Avrupa’nın bir başka büyük tesisini, en büyüklerinden birini yapmayla ilgili son aşamaya geldiğimizi ve uzun süredir yine Cumhurbaşkanlığı onayını, yatırım planına alınmasını beklediğimizin de altını çizmek istiyorum. Kendi kaynağından enerji üreten, 1,5 milyona yakın insanın yaşadığı bir kentin enerjisini verebilecek güce sahip bir tesisin yapılması adına, uzun süredir beklememizin tek sebebi; bir mürekkep ve bir kalem. İmza atacak ve biz yol yürüyeceğiz. Bu anlamda Şile Kömürcüoda’da açmak istediğimiz atık yakma tesisinin, bir an önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Planı’na alınması konusunda da çağrımızı yapıyoruz. Fırsat bulduğumuz her alanda ve her ortamda bunları hatırlatacağımızı, böylesi bir milli yatırımın, milli bir meselenin hangi saiklerle engellendiği hususunun da sorusunu sorarak, her konuşmamın içine bunu katacağımı buradan belirtmek isterim” dedi.

Continue Reading

Güneş Enerjisi

Conoğlu, Batman’da Depolamalı GES Kuracak

Batman’ın Beşiri ilçesi sınırları içinde 22,336 MW kurulu gücünde Beşiri GES 1-3 ve 22,40 MWh kapasiteli Elektrik Depolma Tesisi ( EDT ) kurulacak. 

Conoğlu İnşaat şirketi tarafından Batman İli, Beşiri İlçesi sınırları içinde 22,336 MW kurulu gücünde Beşiri GES 1-3 ve 22,40 MWh kapasiteli Elektrik Depolma Tesisi ( EDT ) kurulması planlanıyor.

275 milyon TL değerindeki proje kapsamında kurulacak santralde 52.735 adet (550 W) panel, 40 adet inverter (308,5 kW) ve 33 adet inverter (303 kW) kullanılacak. Ayrıca Lityum İyon bataryaları kullanan batarya enerji depolama sistemi kurulacak. Santralin işletmeye alınmasıyla ekonomik ömrünün 30 yıl olması öngörülüyor.

Santralde yıllık azami elektrik üretim miktarı 44.672.000 kWh olarak tahmin ediliyor. Üretilen elektriğin Batman-1 TM’nin OG Barasına bağlantı yapılması planlanıyor.

 

Continue Reading

Güneş Enerjisi

HT Solar, İSO 500’de Güneş Paneli Üreticileri Arasındaki Liderliğini Koruyor

İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023 Araştırması’na göre HSolar, bir kez daha Türkiye’nin en büyük güneş paneli üreticisi oldu. 2018’den bu yana kesintisiz olarak listede yer alan HSolar, geçen yıla göre sıralamasını 30 basamak yukarı taşımayı başararak 170’inci sırada yer aldı. HSolar, yaklaşık 400 milyon dolarlık yurt dışı satışı ile de Türkiye’nin en çok ihracat yapan 35’inci firması olmayı başardı. 

Türkiye’de sanayinin en büyük şirketlerinin belirlendiği, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2023 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye genelinde 2 GW’ın üstünde kurulu güce ulaşarak büyük bir başarı elde eden ve başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği ihracatlarıyla öne çıkan HT Solar, 2018’den beri yer aldığı listede güneş paneli üreticileri arasındaki lider konumunu sürdürmeye devam etti.  İSO 500 2022 listesinde genel sıralamada 200’üncü, ihracat sıralamasında ise 106’ıncı sırada olan HSolar; 2023 listesinde ise genel sıralamada 30 basamak birden yükselerek 170’inci, ihracat sıralamasında da 71 basamak birden yükselerek 35’inci sırada yerini aldı.

HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç, 2023 yılında da İSO 500’deki liderliklerini sürdürmelerinden dolayı duyduğu gururu ifade ederek şunları söyledi:

“35 milyon dolarlık yatırımla 2016 yılında Tuzla’daki 32.000 m2’lik alana kurulan fabrikamızda faaliyetlerimize başladık ve bugün yıllık 2 GW’lık üretim kapasitemiz ile sektördeki lider konumumuzu sürdürüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye çapında 2 GW kurulu güç kapasitesine ulaşarak ülkemizin güneşten sağladığı enerjinin yaklaşık yüzde 15’ini tek başımıza karşılıyoruz. Türkiye için ürettiğimiz güneş paneli sayısı 5 milyonu aşarken, ulaştığımız 2 GW’lık kurulu güç ise 600.000 konutun ve yaklaşık 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacına tekabül ediyor. Türkiye’de ürettiğimiz güneş panelleri; Avrupa’dan ABD’ye, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar birçok coğrafyada güneşten maksimum verim alarak temiz bir geleceği inşa etmeye yardımcı oluyor. Yenilenebilir enerji alanının en büyük pazarlarından biri olan ABD’ye yılda 1 GW gücünde panel ihraç ederek toplamda yaklaşık 400 milyon dolarlık ekonomik değeri Türkiye’ye kazandırıyoruz. Dünya çapında 8 GW’lık kurulu güce ulaşmış bir firma olarak ihracatta da bayrak taşıyıcı firma konumundayız.”

Önümüzdeki dönemde Türkiye ve ABD’de yapacakları yeni yatırımlarla daha da büyüyeceklerinin altını çizen Emre Kulaç, “İSO 500 gibi Türkiye’nin en prestijli listelerinden birinde elde ettiğimiz sıralamayı çok daha yukarılara taşıyacağımız günler yakın. 500’ün üzerinde çalışanımız ve üstün teknolojiye sahip üretim hatlarımızla Ar-Ge faaliyetlerimize odaklanarak yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Yüksek teknoloji ve verimliliğe sahip güneş panelleri ve hücrelerimizi Türkiye ve dünya geneline yayarak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmayı hedefliyoruz” diye de ekledi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar