Connect with us

Nükleer Enerji

Nükleer Enerjide Para Cezaları % 122,93 Oranında Artırıldı

Nükleer enerjide mevzuata aykırı fiillere 2023’te verilecek para cezaları, % 122,93 oranında artırıldı.

Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) ‘7381 Sayılı Nükleer Düzenleme Kanunu’nun 25’inci Maddesi Uyarınca 2023 Yılında Uygulanacak İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre; nükleer, radyoaktif atık ve radyasyon tesislerinde, mevzuata aykırı fiillere ilişkin 2023’te uygulanacak idari para cezaları yüzde 122,93 oranında artırıldı.

 

Tebliğde zammın 2022 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı üzerinden yapıldığı belirtildi. Bu konu, “7381 sayılı Kanunun 25 inci maddesi uyarınca uygulanacak idari para cezaları, 24 Kasım 2022 tarihli ve 32023 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 2022 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen yüzde 122,93 oranında artırılarak aşağıdaki şekilde belirlenmiştir” şeklinde açıklandı.

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek idari para cezaları şöyle:

 • Bir nükleer tesisin geçerli bir lisansa sahip olmaksızın işletilmesi: 6 milyon 92 bin 676 lira- 304 milyon 573 bin 653 lira.
 • Radyoaktif atık tesisleri ve radyasyon tesislerinin geçerli bir lisansa sahip olmaksızın işletilmesi: 3 milyon 47 bin 453 lira- 30 milyon 458 bin 925 lira.
 • Radyasyon uygulamalarının geçerli bir lisansa sahip olmaksızın yürütülmesi: 62 bin 420 lira -610 bin 828 lira.
 • İzin veya onay alınması gereken faaliyetlerden tesislere ilişkin olanların izin veya onay alınmaksızın yürütülmesi: 305 bin 414 lira- 1 milyon 422 bin 293 lira.
 • İzin veya onay alınması gereken faaliyetlerden diğerlerinin izin alınmaksızın yürütülmesi durumunda: 22 bin 293 lira- 100 bin 318 lira.
 • Yetki belgesi alınması gereken faaliyetlerin yetki belgesi alınmaksızın yürütülmesi: 11 bin 146 lira- 445 bin 860 lira.
 • Nükleer tesislere ilişkin ikincil mevzuat veya yetki koşullarına, NDK kararlarına ve talimatlarına aykırı hareket edildiğinin saptanması veya sınırlarının aşılması: 610 bin 828 lira- 6 milyon 92 bin 676 lira.
 • Radyoaktif atık tesisleri ve radyasyon tesislerine ilişkin ikincil mevzuat veya yetki koşullarına, NDK kararlarına ve talimatlarına aykırı hareket edildiğinin saptanması veya sınırlarının aşılması: 305 bin 414 lira- 1 milyon 422 bin 293 lira.
 • Diğer faaliyetlere ilişkin ikincil mevzuat veya yetki koşullarına, NDK kararlarına ve talimatlarına aykırı hareket edildiğinin saptanması veya sınırlarının aşılması: 8 bin 917 lira- 62 bin 420 lira
 • Nükleer tesisler için yetkilendirilen kişinin NDK’ye gerçeğe aykırı belge sunması veya yanıltıcı bilgi vermesi veya yetkilendirme yapılmasını etkileyecek yetki koşullarındaki değişikliklerin bildirmemesi halinde, ceza hükümleri saklı kalmak kaydıyla: 6 milyon 92 bin 676 lira- 304 milyon 573 bin 653 lira.
 • Radyoaktif atık tesisleri ve radyasyon tesisleri için yetkilendirilen kişinin NDK’ye gerçeğe aykırı belge sunması veya yanıltıcı bilgi vermesi veya yetkilendirme yapılmasını etkileyecek yetki koşullarındaki değişiklikleri bildirmemesi halinde, eza hükümleri saklı kalmak kaydıyla: 3 milyon 47 bin 453 lira- 30 milyon 458 bin 925.
 • Diğer faaliyetler için yetkilendirilen kişinin, NDK’ye gerçeğe aykırı belge sunması veya yanıltıcı bilgi vermesi veya yetkilendirme yapılmasını etkileyecek yetki koşullarındaki değişikliklerin bildirilmemesi halinde, eza hükümleri saklı kalmak kaydıyla: 62 bin 420 lira- 610 bin 828 lira.
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nükleer Enerji

TÜRKİYE VE GÜNEY KORE’DEKİ NÜKLEER ENERJİ ETKİNLİKLERİNDE İŞ BİRLİĞİ FIRSATI

Nükleer Sanayi Derneği (NSD), Güney Kore’nin en önemli kongre mekanı olan Gyeongju Hwabaek Uluslararası Kongre Merkezi (HICO) ile 10. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te bir iyi niyet anlaşması imzaladı. Anlaşmanın iki kurum arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmesi ve nükleer enerji alanında önemli projelere katkı sağlaması bekleniyor.

Anlaşmanın imza törenine; Nükleer Sanayi Derneği Başkanı Alikaan Çiftçi ile Gyeongju Hwabaek Uluslararası Kongre Merkezi Başkanı Yong-Kook Kim katıldı. Anlaşmaya göre; her iki kurum düzenledikleri nükleer enerji organizasyonlarında iş birliği yapacak ve sektörde faaliyet gösteren şirketler için iş bağlantıları kurmayı hedefleyecekler. 

NPPES ASO ve NSD tarafından düzenleniyor

Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği10. Nükleer Santraller Zirvesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenleniyor.

Continue Reading

Nükleer Enerji

Dünyanın ilk nükleer güç santralinin faaliyete alınmasının üzerinden 70 yıl geçti

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki Obninsk şehrinde düzenlenen tören ve “Obninsk New” adlı foruma, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernişenko’nun yanı sıra çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

Dünyanın ilk nükleer enerji santrali Obninsk NGS’nin faaliyete alınmasının 70’inci yılına ithafen düzenlenen törende konuşan Likhachev, Obninsk NGS’nin dünyadaki nükleer güç sanayisini başlatmasının ardından çok çeşitli alanlarda önemli gelişmelerin kaydedildiğini söyledi.

Küçük ve büyük kapasiteli NGS’lerden gemi reaktörlerine, nükleer tıptan yeni malzemelere önemli keşiflerin yapıldığını vurgulayan Likhachev, “Bugün aynı zamanda, dünyanın ilk 4. nesil enerji kompleksinin oluşturulması ve temelde farklı bir enerji üretimi türü olan termonükleer füzyona geçiş de dahil olmak üzere yeni nükleer atılımların eşiğindeyiz.” diye konuştu.

Törenin ardından, Rosatom ve Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin (MEPhI) desteğiyle “Obninsk New” adlı forum düzenlendi.

Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki yaklaşık 100 farklı ülkeden 900’den fazla katılımcının yer aldığı forumda, Obninsk NGS’nin faaliyete alınmasının ardından geçen 70 yılda nükleer enerji alanında yaşananlar ve gelecek 70 yılda bu alanda yaşanması beklenenler çeşitli oturumlarda uzmanlar tarafından ele alındı.

Törende, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dünya Nükleer Birliği Genel Direktörü Sama Bilbao y Leon ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Mariano Grossi’nin katılımcılara yönelik mesajları da iletildi.

Obninsk NGS

Dünyada barışçıl atom enerjisinin doğduğu şehir olarak tanınan Obninsk, Rusya’nın teknoloji ve bilim alanında yapılan çalışmalar açısından önde gelen şehirleri arasında yer alıyor.

Obninsk’te dünyanın ilk nükleer enerji santrali, 26 Haziran 1954’te faaliyete alınırken, şehirdeki araştırma tesislerinde denizaltılar için nükleer reaktörler ve uzaya yönelik teknolojiler de geliştiriliyor.

Yaklaşık 5 bin kilovatlık düşük bir kapasiteyle faaliyete alınan Obninsk NGS, 5 yıl elektrik üretmesinin ardından nükleer enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için kullanılmaya başlandı.

Bilimsel çalışmalarla geçen 48 yılın ardından 2002’de faaliyeti sonlandırılan Obninsk NGS’nin bulunduğu yere artık, öğrenciler ve yabancı heyetler ziyaret düzenliyor.

Continue Reading

Nükleer Enerji

Akkuyu NGS’de bir aşama daha kaydedildi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Ünitesinin türbin dairesinde en modern teknolojiye sahip yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıların montajı tamamlandı. Nükleer santraldeki buhar türbini tesisinin yardımcı sistemlerinin bir parçası olan ekipman, türbin rotor kanatlarını döndüren buharın sıcaklık ve nem parametrelerini ayarlamaya yarıyor.

AKKUYU NGS’YE ÖZEL OLARAK ÜRETİLDİ

Buhar kızdırıcı-ayırıcılar Rusya’da bugüne kadar hep dikey olarak imal edilirken, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, bu yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıları Akkuyu NGS için özel olarak üretti. Buhar kızdırıcı-ayırıcıların optimize edilmiş modifikasyonu, geleneksel olarak tasarlanmış iki tesisin tek bir gövdede birleştirilmesini mümkün kılarak 4 yerine 2 ekipmanın kullanılmasını sağlıyor. Rus makine mühendisleri ayrıca bu modifikasyonla kızdırıcı üretimindeki metal yoğunluğunu yarıya indirerek verimlilik, güvenilirlik ve maliyet etkinliğini de artırdı.

317 TON AĞIRLIĞINDA 

Buhar kızdırıcı-ayırıcıların çalışma prensibi, buhar ve suyun ayrılmasını sağlayan santrifüj ivmesine dayanıyor. Buhar-su karışımı ayırıcıdan geçerken daire şeklinde hareket ediyor. Büyük su partikülleri, ayırıcının duvarlarına ve bölmelere yerleşiyor ve tahliye bağlantısı yoluyla uzaklaştırılıyor. Nemli buharla temas eden iç parçalar, aşınma ve paslanmayı ortadan kaldıran ferritik paslanmaz çelikten üretiliyor. Ağırlığı 317 ton olan buhar kızdırıcı-ayırıcının uzunluğu 22 metreyi, çapı ise 4,5 metreyi buluyor.

Continue Reading

En Çok Okunanlar