Connect with us

PETROL

OPET sponsorluğundaki İpek Yolu Rallisi başladı

OPET’in sponsorları arasında yer aldığı ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 21 Ağustos’ta Macaristan’dan başladı. Organizasyonun Türkiye etabında 5 ülkeden gelen yarışmacılar, Dolmabahçe’de düzenlenen törenin ardından, Kartal’da bulunan OPET istasyonundan uğurlandı. Ralli, Kırgızistan’da son bulacak.

OPET’in sponsorları arasında yer aldığı “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”, 21 Ağustos 2022’de Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’den start aldı.  Bu yıl ilk kez düzenlenen ve yaklaşık 9100 kilometre etaba sahip ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katılacağı Ralli’de 30 yarışmacının son durağı Kırgızistan olacak.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği iş birliğinde OPET’in de desteğiyle düzenlenen organizasyon, 21 Ağustos 2022’de Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de düzenlenen tören ile başladı. İpek Yolu Rallisi takımları, Tuna Nehri’ni takiben sırasıyla Sırbistan, Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye ulaştı. Türkiye etabı ise 24 Ağustos tarihinde Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında düzenlenen resmi tören ile başladı. Dolmabahçe Sarayı otoparkından hareket eden araçların İstanbul’daki diğer durağı ise Opet Kartal Kareksan istasyonu oldu. Bursa, Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’in ardından İpek Yolu Rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da son bulacağı belirtildi.

“AMACIMIZ DOĞUYLA BATIYI, İKİ FARKLI MEDENİYETİ BİR ARADA BULUŞTURMAK”

Güzergâh üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği İpek Yolu Rallisi’nin organizatörü, Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, “Amacımız doğuyla batıyı, iki farklı medeniyeti bir arada buluşturmak, Türkiye Cumhuriyetlerinin tanıtımı ve Orhun’a doğru bir yolculuk yani bilinmeyene doğru bir yolculuk” diye konuştu.

“BARIŞ İÇİN EMEK VEREN TÜM YARIŞMACILARIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUM”

OPET Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Ayşenur Aydın törende yaptığı konuşmada kültürler arası iletişimi güçlendirmenin anlamlı bir örneği olan bu organizasyonun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Aydın “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Türk Cumhuriyetlerinin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında ilk kez düzenleniyor ve 9100 kilometrelik bir güzergâh üzerinde yer alan 5 ülkeyi bir araya getiriyor. Güzergâh üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerine dikkat çekilmesine vesile olan bu anlamlı organizasyona OPET olarak destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nde barış için emek veren tüm yarışmacılarımıza başarılar diliyorum” diye konuştu.

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve sponsor markalardan temsilciler etkinlik kapsamında birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya doğru hareket eden ralli araçları modelleri, renkleri, etiketleri ve uzun yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkat çekti.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar