Connect with us

PETROL

“Shell ile 85 yıllık yolculuğumuz reklam filmi ile ölümsüzleşti”

Shell’in” Hep İleride Olmak Hepimizin Hakkı, Shell Hep İleride” sloganıyla yayınlanan yeni iletişim kampanyasının odağındaki 85 yıllık Söke istasyonu, Shell’in Türkiye’de cumhuriyetle başlayan serüvenine tanıklık ediyor.  Gerçek hikayeden uyarlanan ve büyük beğeni toplayan reklam filminin kahramanları Behlül Er ve oğlu Reşat Er, “Shell’in 85 yıllık öykümüzü reklam filmi ile taçlandırmasından çok mutlu ve gururluyuz” diyor.

Shell’in 85 yıllık Söke istasyonunun öyküsü, “Hep İleride Olmak Hepimizin Hakkı, Shell Hep İleride” sloganıyla yayınlanan yeni iletişim kampanyasında yer aldı. Büyük beğeni toplayan reklam kampanyasında gerçek hikayelerini anlatan Söke istasyonunun sahibi Behlül Er ve oğlu Reşat Er, sektördeki faaliyetlerinden ve reklam filmine yönelik soruları yanıtladılar.

“1937’de başlayan akaryakıt sektörü ticareti Shell çatısı altında 85 yıldır devam ediyor”

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kaç yıldır bu sektörün içindesiniz?

Behlül Er: Aydın’ın Söke ilçesinde 1953 yılında doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım, bir de torunum var. 15 yaşından itibaren babama ticari hayatında yardım ederek başlayan akaryakıt sekötürü işletmeciliğim,1977 yılında resmi olarak babam Mehmet Reşat Er ile ortaklığımla devam etti. 52 yıldır sektörün içindeyim. Günümüzde ise üçüncü kuşak olan oğlum Reşat Er ile birlikte çalışıyoruz. Babam Mehmet Reşat Er, Söke İlçesi İstasyon Caddesi’nde uzun bir süre bakkal dükkanı işletip, bu işletmede o günün şartlarında tenekeler içinde gazyağı ve motorin satarak akaryakıt sektörüne ilk adımı atmış. Bir kaç yıl içinde tenekeler ile satışın artık yeterli olmadığını görerek,1937 yılında Shell markası ile ilk sözleşmeyi imzalamış. Bakkal dükkanı önüne el ile çevrilerek çalışan manuel bir pompa koyup daha büyük bir adım atarak petrol ürünleri satışı ticaretini büyüterek devam etmiş.1957 yılına kadar süren bu ticarethane şu an istasyonumuzun bulunduğu yeri satın alarak faaliyetini genişletip artık tam anlamı ile akaryakıt istasyonu olmuş. İşletmenin bulunduğu sokak Gazhane Sokak ismini almış. Daha sonra firmamızın bulunduğu konum, yeni sokak ve caddelerin açılmasıyla Söke Santral Garajı ile çevre yolunun Bağarası Köyü bağlantısını sağlayan Bağarası Caddesi üzerinde kalmış. 15 yaşından itibaren okul sonrası vakitlerimde babama destek olarak başlayan ticaret hayatım, 1977 yılında resmiyete kavuştu ve işletmemiz “Mehmet Reşat Er ve Behlül Er” işletmesi adı altında faaliyetini sürdürdü. 1995 yılında babamın vefatından sonra “Behlül Er” ismi ile yola devam ettik, günümüzde ise firmamızın faaliyetlerini oğlum Reşat Er ile birlikte sürdürüyoruz. Babamın 1937’de başlayan akaryakıt sektörü ticareti Shell çatısı altında 85 yıldır devam ediyor.

Reşat Er: Ben de ortaokuldan itibaren okul çıkışında ve tatiş günlerine istasyonda sürekli bulundum. Askerden döndükten sonra 2005 yılından beri bilfiil hem Söke’de babamın bulunduğu istasyonda, hem de Bodrum yolundaki istasyonumuzda çalışıyorum.

“Shell ile bu gururu yaşamak beni çok mutlu etti”

Reklam filminde üç kuşak olarak yer almak size ne hissettirdi?

B.E.: Hem oğlum, hem de torunumun olması bana çok gurur verdi tabii, babamı da anmış olduk. Benim için çok sürpriz oldu, bu yaşımda hayatımda yapmadığım şeyi yaptım, söz verince de kendimizi film setinde bulduk. Oradakiler çok iyi oynadığımı söylediler. Biraz zorlansam da çocuklarıma, torunlarıma bir anı kalması Shell ile bu gururu yaşamak beni çok mutlu etti.

Kaynak: Petroturk

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar