Connect with us

PETROL

Shell “Enerjide Örnek Şirket Ödülü”nün sahibi oldu

Shell Türkiye, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki öncü çalışmalarıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’ ödül programı kapsamında “Enerjide Örnek Şirket Ödülü”ne layık görüldü. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen programda Shell, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık faaliyetleri ile elde ettiği başarılı sonuçlar ve sektördeki örnek konumu neticesinde ödülün sahibi oldu.

Shell Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’ ödül programı kapsamında “Enerjide Örnek Şirket Ödülü”ne layık görüldü.

Her yıl düzenlenen ödül programı ile enerji sektöründe kadın istihdamının artırılması, kadınların yaptığı önemli çalışmaların duyurulması ve gençlere ilham verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ödülün sahibi olan Shell, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalara imza atıyor. Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık yaklaşımı ile kadın-erkek tüm çalışanları için fırsat eşitliği sunmayı hedefliyor. Shell&Turcas şirketinin yönetim kurulunda %42, icra kurulunda %50 kadın lider temsiliyeti bulunuyor, şirket bunun önemli bir gösterge olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca, Shell Kadın Enerjisi adlı girişimi ile 4 yılda 5300 kadına istasyonlarında istihdam fırsatı sağladığının ve böylece sektöründe radikal bir dönüşüm başlattığının da altını çiziyor.

‘99. YILIMIZDA, TÜRKİYE’NİN EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞİMİNE SUNDUĞUMUZ KATKI İLE ALDIĞIMIZ BU ÖDÜL BİZLERE GURUR VERİYOR’

Ödül töreninde Shell Türkiye’ye ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez verdi. Ödülü kabul eden Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; “Türkiye’deki faaliyetlerimizin 100’üncü yılının arifesindeyiz ve layık görüldüğümüz bu ödül ülkemize değer katma hedefiyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor. Bugün küresel bir enerji dönüşümüne imza atmak için çalışan sektörümüzün kadın-erkek herkesin yeteneklerine ve katkısına ihtiyacı var. Bu bilinçle Shell olarak biz de işimizi dönüştürürken, Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık odağında sektörümüzün iş yapış biçimlerini de değiştirmeye odaklanıyoruz. Herkes için eşit fırsatlar yaratıyor, kadın istihdamına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Tüm iş kollarımızda kadın çalışanların gelişimini takip ederek potansiyellerine ulaşmaları ve daha fazla katkıda bulunmaları için fırsat alanları yaratıyoruz. Hedeflerimizin ötesinde bir başarıyla yürüttüğümüz ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ programımız da bu alana verdiğimiz değerin ve sektörümüzde yarattığımız dönüşümün en somut örneklerinden biri olarak bizleri gururlandırıyor. Çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz ve Türkiye ekonomisine ve sosyal gelişimine sunduğumuz faydayı zenginleştirmeye devam edeceğiz. Bu başarıyı bizlere kazandıran tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

ENERJİDE ÖRNEK ŞİRKET ÖDÜLÜ 4. YILINDA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Enerjide Örnek Şirket Ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez başta olmak üzere kamu, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımları ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti.

Ödüller akademi, iş dünyası, profesyonel, girişimcilik, enerjide örnek şirket, ilham veren kadın ve jüri özel kategorilerinde toplam 7 dalda verildi.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar