Connect with us

PETROL

Shell:‘İstasyonlarımızdaki temizlik ve hijyen standartlarımızı dünyada ilk defa geliştirilen bir sistemle taçlandırdık’

Petroturk.com haberi: Shell&Turcas’ın 2013 yılında PCS Elektronik ile birlikte hayata geçirdiği, havadaki oksijeni ozona çevirerek hem hijyen hem de temizlik sağlayan Ozon sistemi hakkında merak edilen soruları Shell&Turcas Yatırımlar, Operasyon ve Yeni Enerjiler Direktörü Mehmet Ünal’a sorduk. Enerji Petrol Gaz’ın sorularını yanıtlayan Ünal; “Ozan sistemini şu anda tüm projelerimizde standart bir zorunluluk olarak uygulamaktayız” dedi.

 

“BU UYGULAMA İLE İSTASYON TUVALETLERİMİZDE 7/24 DEZENFEKSİYON SAĞLIYORUZ”

Öncelikle projeden ve projenin istasyonlara olan katkısından bahseder misiniz?

Shell, kültürü ve hedefleri doğrultusunda, tüm dünyada çalışanlarını her zaman en iyi müşteri deneyimini yaratma yönünde çalışmaya teşvik ediyor. Öne çıkan bu projemiz, misafirlerimize en iyi deneyimi yaşatma arzumuzun bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İstasyonlarımızda temizlik ve hijyen standartlarımızı en üst seviyeye çıkarmak için uyguladığımız tüm teknik iyileştirmeleri, dünyada ilk defa geliştirilen bir sistemle taçlandırdık. Endüstriyel olarak güçlü bir dezenfektan olduğunu bildiğimiz ozonu, insanların yaşadığı bir alanda uygulayabilmek büyük bir başarı olmuştur. Bu uygulama ile istasyon tuvaletlerimizde 7/24 dezenfeksiyon sağlıyoruz. Hem pandemi döneminde hem de günlük hayatımızda salgınlara yol açan bakteri ve virüslerle, etkinliği farklı kuruluşlarca kanıtlanmış Ozon sistemimiz ile mücadele etmekteyiz. 2013 senesinde başladığımız projemizi şu anda tüm projelerimizde standart bir zorunluluk olarak uygulamaktayız.

“PROJEYE DAİR YAPILAN ÇALIŞMALARIN ONAYLARINI YURTDIŞINDAKİ SAĞLIK BİRİMLERİMİZDEN DE ALDIK”

Ozonun etkinliğinden nasıl emin oldunuz?

Öncelikle PCS Elektronik’in bize sunduğu verileri inceledik. Sonrasında hem istasyonlarımızda hem de Shell Türkiye Genel Müdürlük binamızda yaptığımız uygulamaların sonuçlarını farklı laboratuvarlardan alarak detaylıca inceledik. Şirket doktorumuzun eşliğinde yaptığımız bu çalışmaları yurtdışındaki sağlık birimimizle de paylaştık ve onların da onaylarını aldık. Bizim kendi çalışmalarımızdan sonra, pandemi zamanında Cerrahpaşa Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen çeşitli kurumları da bizzat bizim kullandığımız cihazlarla testlerini gerçekleştirdiler ve hepsinden de benzer sonuçları alarak ozonun etkinliğini teyit etmiş olduk.

“YENİLİKÇİ YAKLAŞIMIMIZIN ÇEŞİTLİ SEKTÖRLERDEKİ BİRÇOK ŞİRKETE İLHAM VERMESİNİ UMUYORUZ”

Bu projenin globalde de örnekleri var mı?

Bizim uyguladığımız şekliyle globalde bir örneğine rastlamadık. Sadece araç dezenfeksiyonu için ozon sistemlerini kullanan çeşitli ülkelerin olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki bizim bu yenilikçi yaklaşımımız Shell Türkiye olarak sektörümüzde birçok alanda öncü olduğumuz gibi çeşitli sektörlerdeki birçok şirkete ilham verir. Böylece hem hijyen standartları en üst seviyeye ulaşarak insan sağlığı konusunda toplumumuzda bir farkındalık yaratmış oluruz hem de kullanımı yaygınlaşarak daha sağlıklı bir dünya için katkıda bulunmuş oluruz.

‘MİSAFİRLERİMİZİN İSTASYON TUVALETLERİMİZDE HİJYENLE İLGİLİ MEMNUNİYETİNİ DUYMAK BİZİM İÇİN MOTİVE EDİCİ’

Uygulama açısından şartıları ve eksileri neler?

Bu sistem, hem uygulaması hem de işletilmesi çok kolay bir sistem. Havadaki oksijeni ozona çevirdiği için elektrikten başka bir sarfiyat veya malzeme ihtiyacı bulunmuyor. İlk kurulumdan sonra sadece yıllık olarak kalibrasyon yapılması gerekiyor. Bu işlem de basit bir kartuş değiştirme işlemi olduğu için servis ihtiyacı bile yok denebilir. Ayrıca, misafirlerimizden bu konuda oldukça geri bildirimler alıyoruz. Söz konusu sağlık olunca hassasiyet artıyor ve misafirlerimizin istasyon tuvaletlerimizde hijyenle ilgili memnuniyetini duymak bizim için motive edici ve itici bir güç olarak öne çıkıyor. Olumsuz olarak söyleyebileceğimiz bir yanı bulunmuyor ancak ozonun kendisine has ve klora benzeyen kokusu bazı kişiler tarafından tercih edilmeyebilir. Fakat ozonun faydaları öğrenildiğinde, olumsuz değerlendirilen bu yanı, misafirlerimiz tarafından oldukça olumlu yönde değişiyor.

‘EN BÜYÜK AMACIMIZ BU TEKNOLOJİNİN KAMUYA AÇIK TÜM ALANLARDA KULLANILIYOR OLMASINA VESİLE OLMAK’

Uzun vadede neler hedefleniyor?

Shell Türkiye olarak bu projeyle sektörümüzde öncü olmayı ve standartları yukarı taşımayı hedefliyoruz. Kendi istasyonlarımızda başardıklarımız, bizler için oldukça değerli bir adım. Basit ama etkin olan bu teknolojinin kamuya açık tüm alanlarda kullanılıyor olmasına vesile olmak en büyük amacımız. Umuyoruz ki bu uygulama, daha da yaygın hale gelecek. Shell Türkiye olarak temiz tuvaletlerimizde hijyeni en üst seviyede tutma hedefimize yönelik çalışmalarımız devam edecek. Misafirlerimizin ve toplumun sağlığı için istasyonlarımızda gösterdiğimiz hassasiyetimizi sürdüreceğiz.

PETROTURK.com

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar