Connect with us

PETROL

TABGİS Teminat Verme Süresinin 3 Ay Uzatılması Talebinde Bulundu

TABGİS Başkanı Murat Bilgin, kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süresinin 6 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmasıyla birlikte vergi dairesi tarafından teminatın buradaki ciroya göre hesaplanıp bayilere bildirilmesi ve sürecin tamamlanması için yeterli süre olmadığını söyledi.

Bilgin, sadece tutarın hesaplanması değil, gayrimenkul olarak verilecek teminatlar için de değerlemenin zaman aldığını, ayrıca bankaların teminat mektubu için kredi tahsis işlemleri ile uyumlu mükellef incelemelerinin geçmiş dönemlerdeki tecrübelere göre hemen tamamlanamadığını belirterek teminatın verilmesi için 3 aylık erteleme talebinde bulunduklarını söyledi.

“Uyumlu mükellef şartlarını sağlamak zor, kaybetmek kolay”

Uyumlu mükellef şartlarının oldukça zor olduğunu, akaryakıt sektöründe de bu şartları sağlayan ancak şartlar ağır olduğu için çok basit nedenlerle bu haklarını kaybeden birçok bayi bulunduğunu belirten Bilgin, işletmeler ne kadar dikkatli ve özenli davransalar da örneğin bir vergi zamanında ödenmiş olsa bile beyanname bir gün geç verildiyse uyumlu mükellef halinin sona erebildiğini, bazı vergi beyannamelerinin de pişmanlıkla verilmesinin mümkün olmadığından basit ve madden devlete herhangi bir kaybı olmayan hatalardan dolayı bu hakkın çok kolay kaybedilebildiğini söyledi.

“Bayiler, teminat yükümlülüğünü yerine getirmede zorlanıyor”

Bilgin, akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle teminat tutarlarının karşılanması güç seviyelere çıktığını, bankaların önceden de ağır olan kredi ve teminat koşullarının günümüzde daha da ağırlaştığını belirterek, Gelir İdaresi Başkanlığı ile yaptıkları görüşmelerde mevcut ekonomik koşullar altında teminat yükümlülüğünü kolaylaştırıp bayilerin nefes almasını sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını istediklerini söyledi. Bunlardan en önemlisinin ise, teminat tutarının uyumlu mükellef olunması koşuluyla iki yıl sabitlenmesi olduğunu kaydetti.

“Teminat Oranı Düşürülmelidir”

Bilgin, teminat tutarlarının hesaplanmasında olağanüstü koşullara göre şartların da güncellenmesi gerektiğini, yükümlülüğün ilk çıktığı zamanla bugün arasında ciddi bir fark olduğunu, bu nedenle teminat tutarının ciro üzerinden % 1 oranında değil, en az yarım puan azaltılarak hesaplanmasını talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

“Lisans Dışındaki Faaliyetlerden Teminat Alınması Haksızlıktır”

TABGİS Başkanı, aynı unvan altında farklı iş kolunda faaliyeti bulunanların bu faaliyetlerinin de ciroya dahil edildiğini, oysa bu yükümlülüğün akaryakıt sektöründe olmasına rağmen farklı bir sektörde ama aynı unvanla ticaretini sürdüren bayilerden ödemeleri gerekenin çok üzerinde teminat alındığını ve bunu uygulamanın en başından beri haksızlık olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PETROL

Petrol Ofisi Grubu denizlerdeki liderliğini beş yıldır aralıksız sürdürüyor

EPDK Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’na göre Petrol Ofisi Grubu, PO/Marine markası ile transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile 2023 yılını da lider olarak tamamladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasası 2023 Yılı Sektör Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre Petrol Ofisi Grubu’nun PO/Marine markası, yaklaşık 915 bin toplam satış hacmi ile denizlerde bu yıl da zirvede yer aldı. PO/Marine transit pazarda yüzde 32,5, yurt içi denizcilik yakıtları pazarında yüzde 42 ve tüm denizcilik pazarında yüzde 34,2 pay oranı ile liderliğini beşinci yıla taşıdı.

Denizcilik sektöründe fark yaratmaya devam ettiklerini söyleyen Petrol Ofisi Grubu Denizcilik Kıdemli Müdürü Aydın Yıldız, “Denizlik sektöründe beşinci kez liderliği elde edebilmemizin arkasında, sektördeki yenilikçi yaklaşımımız, yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız yatıyor. Türkiye’de denizcilik sektörüne transit, ÖTV’siz, gümrüklü yakıtlar, deniz yağları ikmal ve hizmetlerini bir arada sunabilen tek şirketiz. PO/Marine markamız ile her yıl iç pazarda 30 binden, transit pazarda 3 binden, madeni yağ pazarında 2 bin 500’den fazla gemiye, Türkiye dışında ise 60 ülkede akaryakıt ikmali yapabilen bir güce sahibiz. Uluslararası sularda bize biyoyakıt tedarik yetkinliği kazandıran ISCC sertifikamız sayesinde de denizcilik sektörüne daha sürdürülebilir, çevre dostu yakıt hizmeti de sağlayabiliyoruz. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz günlerde Singapur’da Vitol Bunkers iş ortağımızla gerçekleştirdik. Denizcilik ekonomisindeki konumumuzu güçlendiren yerel ve küresel tüm başarılarımızın bizi sektörün değişmeyen lideri haline getirmesinden gurur duyuyoruz. PO/Marine markamızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin tüm limanlarından gemilere yakıt sağlamanın yanı sıra İstanbul Boğazı’nı transit geçiş için kullanan yerli ve yabancı gemilere yakıt ikmali yapan PO/Marine ürün çeşitliliği, lojistik kapasitesi ve piyasadaki etkinliği ile Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahil şeridinde de önemli bir gemi yakıtı tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Continue Reading

PETROL

Akaryakıtta ÖTV Zammı

GİB’den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

 

Continue Reading

PETROL

LPG’ye ÖTV zammı 

LPG otogazın litre satış fiyatına yarından geçerli olmak üzere pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde 1,75 TL artış oldu.
LPG otogazın pompa fiyatına 2 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı yukarı yönlü fiyat ayarlaması yapıldı. Artış tutarı litre başına 1 lira 75 kuruş olacak. LPG otogaz fiyatındaki artış tutarı, bugün gece yarısından itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Fiyat artışı ardından LPG otogazın litresi İstanbul Avrupa Yakası’nda 21.94 liraya; İstanbul Anadolu Yakası’nda 21,39 liraya; Ankara’da 21.94 liraya ve İzmir’de ise 21,64 liraya yükselecek.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar