Connect with us

Doğalgaz

Türkiye, Enerjide İlklere İmza Attı

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Bu yıl enerji alanında dev projelere imza atan Türkiye, doğal gaz ve petrol keşifleri, yenilenebilir enerji santralleri, sondaj ve sismik araştırma gemileri, dev doğal gaz depolama tesisleri ve uluslararası boru hatlarıyla enerjide merkez olmaya hazırlanıyor.

Türkiye, Karadeniz’de gerçekleştirdiği 710 milyar metreküplük gaz keşfi ve Gabar’daki 150 milyon varillik petrol keşfiyle ilklere imza attı.

Türkiye enerjide tam bağımsız bir ülke olmak için sektörün tüm alanlarında kararlılıkla çalışmalara devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük doğal gaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahası’ndaki çalışmalar son hızıyla devam ederken, Türkali-1 tespit kuyusundaki tüm akış testleri başarıyla tamamlandı.

Dünyanın en geniş sondaj filosunu kurarak yürüttüğü çalışmalar sayesinde Türkiye, Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfini gerçekleştirmişti.

Yılın sonuna doğru ise Sakarya Gaz Sahası’nda bulunan Çaycuma-1 kuyusunda 58 milyar metreküplük yeni bir rezervin keşfedildiği, 540 milyar metreküp olarak açıklanan keşfin de yeni veriler ışığında 652 milyar metreküp olarak revize edildiği ve toplam rezervin 710 milyar metreküpe yükseldiği müjdesi geldi.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın 2023’ün ilk çeyreğinde evlerde kullanılması bekleniyor. Konutların 33 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeki Sakarya Gaz Sahası rezervi, uluslararası bağımsız denetim kurumları tarafından da teyit edildi.

Gabar’da 12 milyar dolarlık petrol rezervi

Gabar Dağı’nda mayın temizliği çalışmalarında şehit olan Jandarma Esma Çevik’in adının verildiği bölgede 150 milyon varil net petrol rezervine sahip yeni bir saha bulundu.

Dünyada bu yıl karada yapılan en büyük 10 keşiften biri niteliğindeki rezervin ekonomik değeri yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Söz konusu keşifle, Türkiye’nin üretilebilir petrol rezerv miktarı 450 milyon varilden 600 milyon varile çıkmış oldu.

Son yirmi yılda yapılan petrol ve gaz üretimiyle 41,3 milyar dolarlık ithalatın önüne geçildi.

Denizlerde Avrupa’nın en büyük depolama tesisi Silivri’de kuruldu

Türkiye’nin, enerji arz güvenliği alanındaki dev yatırımları arasında bulunan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde kapasite artırma çalışmaları tamamlandı.

Tesis, 4,6 milyar metreküpe ulaşan yeni kapasitesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete alındı.

Denizlerde Avrupa’nın en büyük depolama tesisi unvanına da sahibi olan tesis, günlük 75 milyon metreküp geri üretim kapasitesiyle Türkiye’nin, en sert kış günlerinde gaz ihtiyacının dörtte birini tek başına karşılayabilecek altyapıya sahip bulunuyor.

Öte yandan, Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde de genişletme çalışmaları devam ediyor. Tamamlandığında tesisin halihazırda 1,2 milyar metreküp depolama kapasitesi 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Çalışmaların 2 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Türkiye’nin enerji filosu büyüyor

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle, 9 Ağustos’ta ilk görev yeri Yörükler-1 kuyusuna uğurlandı.

Türkiye’nin enerji alanındaki yeni vizyonunun sembolü olan Abdülhamid Han Gemisi, teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak görev yapacak.

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

Fatih, Yavuz ve Kanuni Sondaj Gemileri Karadeniz’de, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi ise Akdeniz’de görevine devam ediyor.

Enerji merkezi olma çabalarına hız verildi

Türkiye, 2022’de doğal gaz ve petrol keşiflerinin yanında bölgesinde yürüttüğü etkin diplomasi ile enerji merkezi olma çabalarına hız verdi.

Toplamda 7 uluslararası doğal gaz boru hattı, 4 LNG tesisi, 2 yer altı doğal gaz depolama tesisi ve Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasıyla Türkiye enerjide merkez ülke olmak için gereken tüm imkana sahip bulunuyor.

Türkiye’de doğal gaz merkezinin kurulmasıyla bu merkezin gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacağı öngörülüyor. Gaz merkezi olma çalışmalarına yönelik adımların 2023’te atılması bekleniyor.

Akkuyu NGS’de inşaat tüm hızıyla devam ediyor

Türkiye’de Nisan 2018’de ilk ünitenin temelleri atılan ve ülkedeki ilk nükleer enerji tesisi olma özelliği taşıyan 4 üniteli nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) inşaat tüm hızıyla devam ediyor.

Gelecek yıl ilk ünitesi devreye alınacak olan santralle Türkiye, nükleer ülkeler kulübüne dahil olacak.

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılıyor olacak.

Rüzgarda 12 bin megavat seviyesine yaklaşıldı

Türkiye’nin rüzgar kurulu gücü 2022’de 12 bin megavat seviyesine yaklaşıldı.

Bu yıl, rüzgar sektörü açısından art arda üretim rekorları geldiği ve günlük elektrik üretiminde rüzgarın payı yüzde 25-27 seviyelerine kadar çıktı.

Öte yandan, 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında enerji depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) rekor başvuru yapıldı.

Toplamda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebinin olduğu bu alanda mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansıması bekleniyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğalgaz

LNG piyasasında sıkılaşma bekleniyor

Norveç’in doğal gaz sahalarında 10 Ağustos’tan eylüle kadar gerçekleştireceği bakım çalışmalarının Avrupa’da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebini artırması ve küresel LNG piyasasında daralmaya neden olması bekleniyor.
Dünyanın en büyük petrokimya piyasası bilgi sağlayıcısı ICIS’in yayınladığı temmuz ayına ilişkin doğal gaz tahmin raporuna göre, temmuzda 2,2 milyon tonluk LNG arz fazlası bekleniyor.

Avrupa’nın LNG ithalatının temmuzda aylık bazda yüzde 17 artmasının beklendiği ifade edilen rapora göre, Norveç’in Avrupa’ya gaz arzı, temmuzda da odak noktası olmaya devam edecek.

Raporda, Norveç’te sonraki doğal gaz saha bakım döneminin 10 Ağustos’ta başlayıp eylüle kadar süreceği belirtilerek, bunun Avrupa’nın LNG talebini artıracağı ve yaz boyunca arz fazlası olan küresel LNG piyasasında sıkılaşmaya neden olacağı kaydedildi.

Avrupa’nın doğal gaz depolarının temmuzda yüzde 87 dolu olacağı tahmin edilen raporda, “Bu oran 2023’tekinden bir puan daha yüksek ve Avrupa Komisyonu’nun 1 Kasım için yüzde 90 doluluk hedefinden üç puan uzakta.” ifadesi kullanıldı.

Raporda ayrıca, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de fiyat dalgalanmaları yaşanacağı vurgulanarak, “Ağustos başında Rus gaz transitinde ani bir düşüş yaşanacağı endişesi ve Asya’da devam eden sıcak hava dalgası nedeniyle temmuz boyunca bu dalgalanmanın devam etmesi bekleniyor.” bilgisi paylaşıldı.

Continue Reading

Doğalgaz

Doğalgazda Temmuz’da Zam Yok

BOTAŞ’ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda temmuzda geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine temmuzda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, “Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Continue Reading

Doğalgaz

Aksa Doğalgaz, Seyhan’da meydana gelen yangına ilişkin basın açıklaması yaptı

Aksa Doğalgaz, 26 Haziran Çarşamba günü, saat 10:50 sularında Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesindeki Kıyıkent TOKİ sitesinin dış duvarında başlayan yangın ile ilgili basın açıklaması yaptı.Saat 10:50 sularında, Kıyıkent TOKİ sitesinin dış duvarında meydana gelen yangına hızla müdahale edildi.

Aksa Çukurova Doğalgaz yetkilileri “26 Haziran Çarşamba günü, saat 10.50 sularında Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesi, Kıyıkent TOKİ sitesinin dış duvarında başlayan yangın hızla söndürülmüştür. Acil müdahale ekiplerimiz gelen ihbar doğrultusunda emniyet, itfaiye ve sağlık ekipleri ile birlikte hızla olay yerine intikal etmiş, gerekli tüm güvenlik kontrollerini ivedilikle gerçekleştirmiştir. Yangının yaşandığı 11 katlı binanın giriş katında maddi hasar meydana gelmiş olup herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmamıştır. Yetkili makamlarca yangının nedeni henüz tespit edilmemiştir, uzman ekiplerin incelemesi ise devam etmektedir. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, kamuoyunu saygıyla bilgilendiririz.” dedi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar